11.12.19

Prokuratúra: Nariadenie o čase predaja je diskriminačné

ilustračné foto: Veronika Janušková

Mestskí poslanci sa na zajtrajšom rokovaní zastupiteľstva budú zaoberať okrem iného aj prokurátorským protestom. Podľa neho totiž viaceré časti jedného zo všeobecne záväzných nariadení nie sú v súlade s vyššími právnymi normami.

Prokurátorke sa nepozdávajú niektoré ustanovenia všeobecne záväzného nariadenia (VZN) číslo 173 o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Košice. 

Delenie podnikateľov?

Mesto v spomínanom VZN okrem iného určilo na území Starého Mesta prevádzkový čas v predajniach, vrátane diskontov, kde sa predáva aj alkohol, ale nie sú v prvom rade zamerané na prevádzkovanie pohostinskej činnosti. Prokuratúra vytýka mestu, že diskriminuje podnikateľov, keď ich delí na tých, ktorí vykonávajú pohostinskú činnosť primárne, a tých, ktorí ju nevykonávajú primárne. Druhá skupina má pritom prísnejšie stanovené otváracie hodiny, čo podľa prokuratúry nemá oporu v žiadnom právnom ustanovení a vytvára diskrimináciu.

 Čas predaja si mali vynútiť sťažnosti na neporiadok pri obchodoch s alkoholom. Ilustračné foto: Veronika Janušková
Čas predaja si mali vynútiť sťažnosti na neporiadok pri obchodoch s alkoholom. Ilustračné foto: Veronika Janušková

Požiadavka verejnosti

Radní s tým však nesúhlasia. „Dôvodom prísnejšej regulácie bola požiadavka zo strany verejnosti, ktorá si niektoré narušenia verejného poriadku v Mestskej časti Košice-Staré Mesto spájala s činnosťou zákazníkov diskontov,“ tvrdia mestskí právnici v materiáloch na zastupiteľstvo. 

Ak totiž prevádzka primárne prevádzkuje pohostinskú činnosť, zákazníci zakúpený alkohol konzumujú priamo v nej. Ak si však zákazníci zakúpia alkohol v predajni, zvyčajne ho nevypijú tam, ale na verejnom priestranstve, s čím súvisí aj narušenie verejného poriadku.

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac
 

Prokuratúre nevyhovejú

„Mesto má právo v rámci svojej samosprávnej pôsobnosti určovať prevádzkový čas vzhľadom na rôznu činnosť prevádzok, berúc do úvahy dopad takejto činnosti na verejný poriadok. Preto napadnuté ustanovenie nemožno považovať za diskriminačné a cieľ regulácie je legitímny - obmedziť konzumáciu alkoholu na verejnosti,“ zdôvodňujú radní nesúhlasné stanovisko k prokurátorskému protestu, ktorému radnica nechce vyhovieť.  

reklamná správa

MESTO KOŠICE INFORMUJE O OBMEDZENIACH

VIAC INFO: CALL centrum 6419 100 a pomoc@kosice.sk

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím