Rast minimálnej mzdy potravinárom zvýši náklady
Potravinárska komora Slovenska (PKS) je rozčarovaná zo skokovitého zvýšenia minimálnej mzdy, ktorú v stredu (2. 10.) odsúhlasila vláda.
Podľa potravinárov tak urobila bez dôkladného posúdenia vplyvov na podnikateľské prostredie, obzvlášť výrobu potravín, pri ktorej je spotrebiteľ citlivý na výslednú cenu na pulte. Minimálna mzda má od budúceho roka vzrásť na 580 eur zo súčasnej úrovne 520 eur. V hodinovom vyjadrení pôjde o sumu 3,333 eura.
[ad][/ad]Potravinári dlhodobo upozorňujú na alarmujúcu situáciu v potravinárskom odvetví, ktoré závažným spôsobom ovplyvňuje akékoľvek zvyšovanie nákladov, najmä však nákladov na mzdy a príplatky. Počas posledného roka museli aj pre zvýšené mzdové náklady niektoré potravinárske odvetvia navýšiť odbytové ceny potravín, ktoré týmto strácajú konkurencieschopnosť voči lacnejším potravinám z dovozu. To sa prejavuje alarmujúcim nárastom salda zahraničného obchodu s potravinami.
„Výrazné zvýšenie minimálnej mzdy znamená ďalšie navyšovanie nákladov na výrobu potravín v rámci celého dodávateľského reťazca, čo sa zákonite bude musieť odraziť aj v konečných cenách pre spotrebiteľa. To však znamená, že jediný, kto bude profitovať zo zvýšenia minimálnej mzdy, bude v konečnom dôsledku len štát,“ zhodnotila riaditeľka PKS Jana Venhartová.
[article slug=”vlada-schvalila-historicky-najvyssiu-minimalnu-mzdu”][/article]Čítajte aj:
- Zvýšenie minimálnej mzdy podľa pekárov zasiahne stabilitu sektora
- Slovensko má siedmu najnižšiu minimálnu mzdu v Európskej únii
- Ján Richter: Slovensko podporuje zavedenie európskej minimálnej mzdy
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.