28.11.19

Remeselníci zaúčali veterinárov

Foto: Veronika Janušková

Pri príležitosti 70. výročia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach sa minulý týždeň stretli na pôde jedinej vysokej školy svojho druhu na Slovensku podkúvači koní a veterinárni lekári.

Na podujatí pod názvom Podkúvači bez hraníc sa zišli českí a nemeckí odborníci, aby svoje vedomosti a zručnosti odovzdali košickým študentom.

Ako ukuť podkovu

„Chceli sme pôvodne urobiť veľkú medzinárodnú akciu, ale momentálne je naša klinika koní v prestavbe, tak sme sa rozhodli urobiť toto stretnutie, aby sme si vymenili skúsenosti. Podstatou je, aby tí, ktorí vedia kuť, to ukázali tým, ktorí sa to učia,“ povedal pre KOŠICE:DNES podkúvač koní na UVLF Oliver Merva.

Vari najväčšie zastúpenie mala Česká republika. V modrých tričkách s označením „Podkováři bez hranic“ trpezlivo a s úsmevom vysvetľovali študentom, ako správne ukuť podkovu. 

Nové trendy a tradícia

V Košiciach vyštudovaní veterinári nachádzajú uplatnenie v celej Európe. Domáci i zahraniční absolventi pôsobia napríklad vo Švajčiarsku, Rakúsku či Nemecku.

Aj u nás sa začína presadzovať, aby sa kone nepodkúvali, chovatelia ich chcú mať prirodzene upravené, s vystrúhanými kopytami. „Aj naše dievčatá - študentky by sa chceli dať touto cestou, my im však aj touto formou chceme ukázať, ako podkovy koňom pomáhajú pri ich ťažkej práci,“ vysvetľuje O. Merva.

Univerzita veterinárskeho lekárstva v spolupráci s Inštitútom vzdelávania veterinárnych lekárov momentálne ako jediná na Slovensku vyučuje, ako treba podkúvať kone. „Bola by škoda, keby toto remeslo zaniklo,“ skonštatoval Merva. 

Foto: Veronika Janušková 

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím