Rezešovci predávajú luxusnú vilu aj s dlhom
V januári sa na košickom realitnom trhu objavila nezvyčajná ponuka. Išlo o predaj honosnej vily na Kremnickej ulici v mestskej časti Západ, ktorej vlastníkom je 68–ročná Eva Rezešová.
Rezešová je vdovou po Alexandrovi Rezešovi, niekdajšom privatizérovi VSŽ a ministrovi dopravy vo vláde Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 až 1997. Košické železiarne sa počas riadenia jeho manažérskou skupinou dostali na pokraj krachu.
Inzerát realitnej kancelárie Remax Eden je stále aktuálny. Záujemcov upozorňuje, že ponuka je vhodná „pre náročnejšiu klientelu“. Dvojpodlažný rodinný dom so suterénom, s garážou pre štyri autá a bazénom s protiprúdom má totiž celkovú výmeru podlahovej plochy 820 metrov štvorcových.
Vila sa predáva aj s luxusným zariadením. „Všetky koberce v dome boli vyrobene na mieru od Gianniho Versaceho,“ opisuje časť vybavenie „v barokovom štýle“ realitná kancelária.
[ad][/ad]Mramor, zlato, Versace
Ďalšími sú napríklad taliansky nábytok na mieru, mozaikové dubové parkety, taliansky mramor, ale aj 24-karátovým zlatom potiahnuté historické kachle, či tiež pozlátený sprchový kút s keramickou mozaikou. Od Versaceho sú aj vodovodné batérie v kúpeľni.
Inzerát nespomína, že na dome aj pozemku s výmerou 1580 metrov štvorcových je ťarcha. Ide o záložné právo v prospech Tatra banky zriadené v roku 2013, ktoré je zapísané v katastri nehnuteľností.
Banka si takto zabezpečila svoju pohľadávku – pravdepodobne úver alebo pôžičku – ktorú má voči rodine Rezešovej alebo jej príbuzným. Ak by nebola pohľadávka včas a riadne splnená, banka sa môže ako veriteľ domáhať jej uspokojenia z tohto zálohu.
Banka: Predaj nie je problém
Tatra banka potvrdila, že záložné právo na vilu v Košiciach je platné a účinné. „V zmysle platnej právnej úpravy sa záložné právo k nehnuteľnostiam eviduje v katastri nehnuteľností…Všetky údaje takto verejne dostupné sú považované za pravdivé, pokiaľ sa nepreukáže ich opak,“ povedala hovorkyňa Zuzana Žiaranová.
Predaj nehnuteľnosti, na ktorej je ťarcha, napríklad hypotéka, je dnes pomerne bežné. „Záložné právo zriadené na nehnuteľnosť v zmysle zákona nebráni z vecnoprávneho hľadiska dispozícii vlastníka s nehnuteľnosťou, pričom nadobúdateľ takejto nehnuteľnosti si musí byť vedomý zákonnej povinnosti strpieť prípadný výkon záložného práva záložným veriteľom,“ vysvetľuje Žiaranová.
Slovenská realitná akadémia na svojej webstránke uvádza najčastejšie možnosti kúpy nehnuteľnosti, na ktorej je záložné právo finančnej inštitúcie. Prvou je predčasné splatenie úveru, teda jeho zostatku, a to buď predávajúcim alebo kupujúcim.
Aj prevzatie dlhu
Druhým variantom je, že by Rezešová, ak by sa našiel kupec, založila namiesto predávanej nehnuteľnosti nejakú inú, a pokračovala by v splácaní úveru. Do úvahy prichádza aj prevzatie dlhu novým vlastníkom vily, čo by sa samozrejme premietlo do kúpnej ceny.
Inzerát, ako je to obvyklé pri nadštandardných ponukách, cenu vily neuvádza, realitná kancelária ju oznamuje iba vážnym záujemcom. V januári ju viacerí realitní odborníci odhadli na milión eur.
S E. Rezešovou v súčasnosti v dome na Kremnickej býva aj jej dcéra Eva Varholíková, ktorú v lete podmienečne prepustili
z maďarského väzenia, kde si odpykala šesť rokov za zavinenie dopravnej nehody so štyrmi smrteľnými obeťami. Oproti vile má veľký dom jej brat Július Rezeš. K tejto nehnuteľnosti má Tatra Banka tri záložné práva z rokov 2012, 2014 a 2017. Ďalšiu vilu v susedstve, v ktorej bývala pred haváriou Varholíková, predali už v roku 2015. Rodina s médiami v zásade nekomunikuje. Výnimku urobila Rezešová v polovici januára pre týždenník Šarm. „Áno, predávam tento dom. Sťahujeme sa z Košíc. Kúpila som si nehnuteľnosť v zahraničí, kde budem mať umožnené konečne pokojne žiť,“ povedala.
Odporúčané články
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.