30.04.18

Riaditeľ ZŠ Bernolákova 16 po kontrole odstúpil

foto: rok

Vyplácanie odmien za vedenie záujmových krúžkov, ktoré nevykonávali žiadnu činnosť, či uzatváranie dohôd o prácach so zamestnancami na tie isté úlohy, ktoré im vyplývali z pracovnej zmluvy.

To sú len niektoré zo zistení Útvaru hlavného kontrolóra mesta Košice na Základnej škole Bernolákova 16. Predmetom kontroly bolo nakladanie s finančnými prostriedkami za rok 2017.

V správe, ktorú poslancom v apríli predložil hlavný kontrolór mesta Pavol Gallo, sa konštatuje, že škola v rozpore so zákonom a finančnou disciplínou použila vyše 37-tisíc eur.

Na najzávažnejší prípad narazili kontrolóri pri preverovaní záznamov o práci záujmových útvarov školy. Odhalili, že florbalový krúžok nebol nikde evidovaný, nemal zoznam prihlásených, plán činnosti ani evidenciu dochádzky žiakov a vedúceho.

Kontrola: Zjavné nedostatky

„Napriek týmto zjavným nedostatkom bola na základe pokynov riaditeľa vyplácaná odmena vedúcemu krúžku v priebehu celého roka 2017. Takýmto konaním došlo k zneužitiu verejných prostriedkov vo výške 4 800 eur, ktoré sú škole poskytované formou vzdelávacích poukazov,“ píše sa v správe o výsledkoch kontroly. 

Pochybne sa podľa kontrolórov vyplácali peniaze aj za vedenie krúžku prvej pomoci, ktorý nebol otvorený. Mal ho na starosti pracovník, ktorý bol odmeňovaný aj za regeneračnú a rehabilitačnú starostlivosť pre zamestnancov a žiakov, ale ani k tejto činnosti neexistovala žiadna dokumentácia.
Škola vynakladala výraznú časť svojich bežných výdavkov na práce, ktoré zamestnanci vykonávali mimo pracovného pomeru na základe dohody. Išlo napríklad o trénerov hádzanej, údržbára elektroinštalácie, prevádzkara telocvične či lekára, ktorý zabezpečoval zdravotnú starostlivosť na športových súťažiach.

Kontrola zistila, že títo zamestnanci neviedli žiadnu evidenciu o pracovnej činnosti ani príchodoch a odchodoch do práce a dochádzku im dodatočne vypisovala podľa pokynov riaditeľa školy hospodárka. Preto podľa správy chýbal „hodnoverný podklad pre mzdové účely“. 

Navyše niektorí z týchto pracovníkov dostali okrem pravidelnej mesačnej odmeny aj ďalšie peniaze. „Došlo k neoprávnenému a neodôvodnenému navyšovaniu odmien nad rámec uzatvorených dohôd o vykonaní práce v celkovej sume 2 500 eur,“ napísal Gallo.

Neúčelne sa podľa hlavného kontrolóra použili verejné prostriedky aj pri nákupe závorového systému pri vstupe na parkovisko v školskom areáli. Škola zaň zaplatila vyše šesťtisíc eur, pričom na trhu sa dal aj s kabelážou a montážou zaobstarať za cenu, ktorá by nepresiahla 2 100 eur.

Závorový systém sa podľa hlavného kontrolóra dal kúpiť trikrát lacnejšie. Foto: rok
Závorový systém sa podľa hlavného kontrolóra dal kúpiť trikrát lacnejšie. Foto: rok

Platili za nedodané  

Okrem toho kontrolóri fyzickou obhliadkou zistili, že systém nie je plne funkčný, pretože neboli dodané všetky vyfakturované a zaplatené komponenty, ako napríklad hovorové zariadenie. 

Kontrola na základnej škole bola ukončená v marci. V správe sa píše, že kontrolovaný subjekt v lehote k nej nedal žiadne námietky. Riaditeľ školy Ivan Vydra k polovici apríla požiadal o uvoľnenie z funkcie.

O záveroch kontroly nechcel hovoriť ani s denníkom KOŠICE:DNES. „Urobili sme potrebné opatrenia, ale nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal. Tvrdí, že z funkcie odstúpil „z osobných dôvodov“.

Mestu odstúpenie stačí

Mesto Košice nepovedalo, či by Vydru odvolalo, ak by neodišiel sám. Zriaďovateľ tak podľa zákona musí urobiť, ak dôjde k „závažnému porušeniu všeobecne záväzných právnych predpisov“. 

„Nie je dôvod polemizovať nad tým, čo by robil zriaďovateľ. V tejto chvíli považujeme odstúpenie riaditeľa za dostatočné. Pedagogický zamestnanec s potrebnými kvalifikačnými požiadavkami už bol poverený funkciou riaditeľa do doby, kým neprebehne nové výberové konanie,“ uviedla hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Rada školy, ktorá sa ako samosprávny orgán zriaďuje pri každom školskom zariadení, podľa zákona plní aj funkciu verejnej kontroly. Peter Krbaťa, predseda Rady školy pri ZŠ Bernolákova 16, ale tvrdí, že nehospodárnemu nakladaniu s finaciami nemohli zabrániť. „Rada školy ako poradný orgán nemôže zasahovať do ekonomických záležitostí. Nemá ani žiadny nástroj, cez ktorý by na ne mala dosah,“ povedal.

reklamná správa

Si kreatívny? Navrhni logo pre Košickú stanicu a vyhraj!

Hraj o zájazd do Prahy pre 2 osoby s prehliadkou Plzenského pivovaru a vreckovým 200 €.

Zistite viac

Žarnay žiadal informácie

Členom rady na tejto škole je aj mestský a parlamentný poslanec Oto Žarnay (nezávislý). K fungovaniu rady mal výhrady. Predsedovi písal, že by mala zasadať častejšie, prerokovať rozpočet školy a chcel, aby riaditeľ informoval o príjmoch a výdavkoch školy a poskytol k tomu podklady. „Za štyri roky mi nebola zaslaná jediná zápisnica z priebehu rokovania, hoci som o ne žiadal. Štatút rady mi na naliehanie poslali po dvoch rokoch,“ tvrdí Žarnay. 

Správou o výsledkoch kontroly sa má rada školy na Bernolákovej zaoberať dnes.

Čo ešte zistili kontrolóri mesta

  • škola nevykonávala fyzickú inventúru skutočného stavu majetku
  • za stomatologickú ambulanciu v priestoroch školy platil jej majiteľ nájom 9,96 eur za meter štvorcový, hoci podľa pravidiel prenajímania školského majetku to malo byť najmenej 36 eur
  • 8 218 eur zaplatila škola za autobusovú prepravu žiakov na hádzanárske turnaje školskému športovému klubu, s ktorým nemala žiaden zmluvný vzťah
  • zamestnanci dostávali pri dosiahnutí veku 60 rokov automaticky odmenu, čo bolo v rozpore so zákonom o odmeňovaní
  • škola nezverejňovala na webe zmluvy a dodatky, ktoré tak nenadobudli platnosť a účinnosť 

Čítajte viac: skolstvo

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím