20.02.18

Raši letel do Moskvy súkromným lietadlom. So Schusterom išli oceniť Gorbačova

foto: lshk.cz

Primátor Košíc Richard Raši (Smer) bol v Moskve. O ceste do hlavného mesta Ruskej federácie informoval v nedeľu na svojom Facebooku. Pridal aj video z polnočného Červeného námestia.

Raši tvrdí, že ide o oficiálnu pracovnú cestu, ktorú si ale hradí z vlastných zdrojov. Jej účelom je odovzdanie čestného občianstva mesta Košice bývalému prezidentovi Sovietskeho zväzu a nositeľovi Nobelovej ceny za mier Michailovi Gorbačovovi. Urobiť tak mal včera podvečer. 

„Udelenie tohto verejného ocenenia inicioval bývalý prezident Slovenska a bývalý primátor Košíc Rudolf Schuster, ktorý má čestné občianstvo odovzdávať Gorbačovovi spoločne s primátorom Richardom Rašim, pričom odovzdanie čestného občianstva organizačne zabezpečuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moskve," uviedla hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.

R. Raši, R. Schuster a veľvyslanec SR v Ruskej federácii Peter Priputen včera na slovenskom veľvyslanectve v Moskve.
R. Raši, R. Schuster a veľvyslanec SR v Ruskej federácii Peter Priputen včera na slovenskom veľvyslanectve v Moskve.  zdroj: fb Richard Raši

Cena za mierové posolstvo

Mestské zastupiteľstvo na žiadosť Schustera schválilo reformného komunistického politika za čestného občana Košíc v marci 2016 za „presadzovanie myšlienok slobody a demokracie, reformné rozhodnutia, ktoré viedli k politickým a spoločenským zmenám, ako aj za mierové posolstvo". 

Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES Raši cestoval z Košíc do Moskvy malým súkromným prúdovým lietadlom. Išlo o americký Beechcraft Premier 1A, ktorý prevádzkuje bratislavská spoločnosť Tatra Jet.

Šnajdárová hovorí, že letecký transport u licencovaného leteckého prepravcu objednávala Stredoeurópska vysoká škola v Skalici. „Spolupracuje s moskovskými univerzitami, zdieľa s nimi spoločné študijné programy a jej zástupcovia sú tiež členmi delegácie," povedala hovorkyňa.

Pobočka v Košiciach 

Táto súkromná vysoká škola so zameraním na medzinárodné vzťahy, životné prostredie a regionálny rozvoj má „vzdelávacie a konzultačné pracovisko" v Košiciach. 

„Primátor uhradil náklady na pracovnú cestu za seba z vlastných zdrojov. Cestu hradil priamo leteckej spoločnosti," doplnila Šnajdárová. 

Podľa Petra Beníka, konateľa Tatra Jet, je cena za let do Moskvy a späť pre jednu osobu 2 500 eur bez letiskových poplatkov.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, zemiaky či zdravá farmárska kapusta. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Prepravia kohokoľvek

„Sme licencovaná letecká spoločnosť a leteckú prepravu si u nás štandardne objednávajú fyzické aj právnické subjekty pre svoje obchodné a súkromné potreby," uviedol.

Kto za nedeľný let do Moskvy zaplatil, ani to, aké osoby lietadlo prepravilo, nechcel povedať. Beechcraft tohto typu okrem posádky pohodlne odvezie šesť pasažierov.

O vlastníctvo lietadla, ktorým letel R. Raši, sa vedie súdny spor.   foto: tatrajet.sk
O vlastníctvo lietadla, ktorým letel R. Raši, sa vedie súdny spor. foto: tatrajet.sk

Lietadlo aj leteckého prepravcu vlastní podnikateľ z emisnej kauzy

Spolumajiteľom leteckej spoločnosti Tatra Jet je prešovský podnikateľ Rastislav Bilas s bydliskom v Monaku. 

Jeho bývalá farmaceutická firma Vulm SK je v registri Dopravného úradu zapísaná ako vlastník lietadla s poznávacou značkou OM - TAA, ktorým letel do Moskvy košický primátor.

Bilas sa v roku 2010 predstavil ako „projektový manažér" garážovej spoločnosti Interblue Group z kauzy predaja emisií, pri ktorej prišiel štát odhadom o 66 miliónov eur. Bol to jeden z najväčších škandálov prvej vlády Róberta Fica, za ktorým stáli ľudia s väzbami na SNS. 

VULM SK je zaťažená niekoľkými úvermi a v minulom roku už pod názvom Bene Pharma a s novými majiteľmi začala v minulom roku škrtať svoje dlhy podľa súdom odsúhlaseného reštrukturalizačného plánu. 

Podľa portálu hnonline.sk má pohľadávku voči Bilasovi vo výške 7, 5 miliónov eur firma Credis Invest Alfa. Neúspešne sa ju skúšala uplatniť v konkurznom konaní, ktoré súd zastavil. Poprel ju aj reštrukturalizačný správca. 

Rastislav Bilas po pamätnej tlačovej konferencii o Interblue Group v roku 2010. foto: TASR
Rastislav Bilas po pamätnej tlačovej konferencii o Interblue Group v roku 2010. foto: TASR

Záložné právo  

K svojím peniazom sa Credis Invest Alfa skúša dostať cez prúdové lietadlo Beechcraft. Dopravný úrad v marci 2017 zapísal na tento stroj súdom zriadené záložné právo v prospech tohto veriteľa.

Bilasova iná farmafirma založená v roku 2015 podala proti tomuto rozhodnutiu Dopravného úradu žalobu. Tvrdí v nej, že vlastníkom lietadla je ona, a nie VULM SK. Vlani v novembri Krajský súd v Bratislave zamietol jej návrh, aby bol žalobe priznaný odkladný účinok voči rozhodnutiu o zapísaní záložného práva. 

Hovorkyňa Dopravného úradu Eva Oravcová včera odpísala, že z „dôvodu komplikovanejších procesov v prípade vlastníka lietadla" , informáciu o tom, komu patrí, poskytne neskôr.   

Raši povedal, že Bilasa nepozná, nevie, kto to je a nikdy sa s ním nestretol. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím