Richard Raši: Prezident mi žiadne výhrady nepovedal
Richard Raši zo Smeru nedokončí svoje druhé funkčné obdobie v kresle primátora Košíc. Stane sa totiž členom vlády Petra Pellegriniho, ktorú vo štvrtok vymenuje prezident Andrej Kiska.
Nový kabinet nastúpi, pretože predchádzajúca vláda padla po demisii premiéra Roberta Fica, ktorý odstúpil po masových demonštráciách vyvolaných vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
Rašiho, ktorý je kandidátom strany Smer na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, v stredu, rovnako ako ďalších nových členov vlády, Kiska prijal. Predtým Pellegrini dopoludnia odovzdal prezidentovi aktualizovaný zoznam ministrov. Pôvodný Kiska odmietol, dôvodom bola nominácia Jozefa Ráža ml. na post ministra vnútra. Po stretnutí s prezidentom Raši novinárom povedal, že keďže nie je IT špecialista ani ekonóm v pozícii vicepremiéra, by chcel na oblasť informatizácie ponúknuť pohľad zo strany koncového užívateľa, teda bežného občana.
[ad][/ad]Chce menej potvrdení
„Prichádzame do fázy, keď úrad, ktorý patrí pod podpredsedu vlády, môže ponúknuť ľuďom niečo, čo reálne v živote pocítia,“ povedal. Ako príklad uviedol potvrdenie o návšteve školy, ktoré by si úrady už mali vyhľadať a rodičia by ich nemuseli opakovane predkladať. Prioritou v oblasti eurofondov, ktorých čerpanie koordinuje úrad vicepremiéra, je pre jeho budúceho šéfa transparentnosť a zjednodušenie procesov.
Z hľadiska investícií je podľa Rašiho dôležité urobiť stratégiu projektov, ktorá by prekračovala horizont jednej vlády, teda na približne desať až pätnásť rokov. Kiska včera vyhlásil, že druhý Pellegriniho návrh na zloženie vlády bude akceptovať, ale nie je s ním úplne spokojný. Raši rozhovor s prezidentom označil za príjemný. „Nie som nepopísaný papier, mám svoju históriu. Na túto tému sme sa nesústredili,“ odpovedal na otázku, či Kiska k jeho osobe mal nejaké výhrady.
V piatok ráno by mal zasadnúť parlament. Rokovať bude o schválení programového vyhlásenia vlády a o vyslovení dôvery vláde.
(ROK, TASR)
[article slug=”richard-rasi-uz-raz-vo-ficovej-vlade-bol-v-zdravotnictve-mu-vycitali-cerpanie-eurofondov”][/article]Čítajte aj:
- Andrej Kiska súhlasil s Pellegriniho vládou
- Richard Raši odchádza do vlády
- Džemal Kodrazi chce byť primátorom Košíc
- Raši o Talianovi s väzbami na mafiu: Nepoznám ho, odpísal mu správca môjho Facebooku
Odporúčané články
Celoslovenskú terénnu preventívnu kampaň s názvom Na vlastnej koži spustilo v pondelok v Košiciach Ministerstvo vnútra (MV) SR. Kampaň sa sústreďuje na tri oblasti – drogy, kyberšikanu a týranie zvierat – a cieľom je, aby si mladí ľudia lepšie uvedomili následky svojich rozhodnutí.
Mestský podnik Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) začal minútu po polnoci 26. septembra 2025 s postupný nábehom dodávky ústredného kúrenia pre domácnosti, školy, podniky a ďalších svojich odberateľov. Včera o ôsmej hodine ráno sa po 221 dňoch vykurovacia sezóna prerušila, keďže v TEHO vzhľadom na predpoveď počasia pristúpili k prerušeniu dodávok ústredného kúrenia.
Slovenská pošta pokračuje v digitalizácii svojich služieb. Pred rokom bola prvou inštitúciou na Slovensku, ktorá zaviedla elektronické overovanie identity prostredníctvom eDokladov formou vizuálnej kontroly. Dnes ho posúva na vyššiu úroveň. Vďaka technologickému vybaveniu všetkých priehradiek na každej pobočke je možné overiť totožnosť klienta rýchlo, bezpečne a bez manuálneho prepisovania údajov – či už cez mobilnú aplikáciu eDoklady alebo občiansky preukaz s čipom.