29.06.20

Richard Sulík chce riešit využitie geotermánych vrtov pri Ďurkove

zdroj: TASR

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR sa bude zaoberať otázkou využitia geotermálnych vrtov pri Ďurkove v okrese Košice–okolie. Na pondelkovom stretnutí s košickým primátorom Jaroslavom Polačekom to prisľúbil šéf rezortu Richard Sulík (SaS).

Tri prieskumné geotermálne vrty neďaleko Košíc medzi obcami Ďurkov, Bidovce, Svinica a Olšovany navŕtali v rokoch 1998-1999. Pôvodne sa uvažovalo, že by sa horúca voda z nich dala využiť na vykurovanie domácností, priemyselných podnikov alebo škôl, ale aj na výstavbu akvaparku či pestovanie zeleniny alebo kvetov v skleníkoch. Od konca minulého storočia však nenastal vo využití geotermálnej energie žiaden pokrok.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Nádej na posun?

Ako informoval magistrát mesta, pondelkové stretnutie primátora s ministrom podľa oboch z nich dáva nádej na posun.

„Vôbec som nevedel, že Košice môžu využívať horúcu vodu, ktorá leží v útrobách zeme, len pár kilometrov odtiaľto. Je jej dostatok, no všetko závisí od spolupráce medzi košickou teplárňou (TEKO) a SPP, čo sú spoločnosti, ktoré patria pod ministerstvo hospodárstva. Je to oblasť, kde viem a chcem byť nápomocný,“ uviedol minister s tým, že v najbližších dňoch sa tým začne zaoberať.

Podľa primátora je lokalita s vrtmi jedna z najpriaznivejších geotermálnych zón na celom Slovensku a je veľkou škodou, že sa vôbec nevyužíva. Od nástupu do funkcie koncom roka 2018 absolvoval viacero stretnutí so zástupcami spoločnosti Geoterm Košice, ktorej väčšinový vlastník je prostredníctvom spoločnosti SPP Infrastructure štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

Polaček informoval, že minister a vicepremiér pre ekonomiku zo svojej pozície prisľúbil, že TEKO a SPP začnú spolu komunikovať v otázke reálneho oživenia projektu.

„Predtým sme počúvali len dôvody a výhovorky, prečo sa to nedá. Za tých vyše 20 rokov od uskutočnenia vrtov sú už aj nové technológie, ktoré môžu zefektívniť využívanie geotermálnej energie,“ myslí si primátor.

Investovať do využitia geotermálnej energie by podľa neho bolo finančne náročné, takže pri možnostiach štátneho a mestského rozpočtu by boli potrebné najmä súkromné zdroje.

„Chceme to však celé posunúť ďalej, pretože hlavnou výhodou pre Košičanov by bolo ekologickejšie teplo. Zároveň by v blízkosti mohli vzniknúť prevádzky ďalších firiem napojených na tento zdroj tepla a vznikli by tak nové pracovné miesta,“ uviedol Polaček.

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Rokovania aj o priemyselnom parku

Sulík sa v pondelok zúčastnil aj na rokovaní Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK). Informoval o zámere prípravy priemyselného parku v Haniske, ktorého časť zasahuje aj do katastra Košíc, čo je opäť možnosť pre veľkých investorov. Rokovania prebiehajú podľa neho so spoločnosťou, ktorá investíciu reálne zvažuje, no komunikujú aj s iným potenciálnym investorom. Zdôraznil, že jeho prioritou v kresle ministra je to, aby na východe rástla životná úroveň a znižovali sa regionálne rozdiely.

Minister Sulík prišiel lobovať za strategický priemyselný park

Viac k téme

29.06.20
Minister Sulík prišiel lobovať za strategický priemyselný park

Pomoc pre oceliarne 

Vicepremiér sa dotkol aj situácie v košických oceliarňach U. S. Steel. V rámci pomoci štátu prisľúbil zníženie vysokých poplatkov, ktoré železiarne v rámci tarify za prevádzkovanie systému (TPS) financujú na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, hoci väčšinu z nich si vyrobia sami.

„Aj ja mám otázky na U. S. Steel tak, aby sa nezvyšoval, ale naopak začal znižovať investičný dlh fabriky. Pýtam sa, kedy začnú vyrábať také produkty, ktoré potrebujú štyri naše veľké automobilky. Zaujíma ma, aké plány má americký vlastník s touto fabrikou,“ povedal.

Doplnil, že aj na základe odpovedí vedenia železiarní bude závisieť ústretovosť ministerstva voči pomoci pre oceliarne.

(TASR)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím