11.04.18

Róberta Okoličányho odsúdili na doživotie

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Róbert Okoličány a ďalších dvanásť mužov, ktorí v rokoch 2001 až 2005 tvorili v Košiciach jednu z najnebezpečnejších skupín slovenského podsvetia, by mali mať svoje dni na slobode zrátané.

Najvyšší súd ich dnes právoplatne odsúdil na nepodmienečné tresty odňatia slobody. Okoličány ako šéf skupiny dostal doživotie, rovnako Jaroslav Potučko. Trest bez možnosti návratu súd uložil aj Róbertovi Nigutovi, najbrutálnejšiemu členovi gangu, ktorý je šiesty rok na úteku.

Výnimočný trest dostal aj Jozef Leško, vo väzení by mal stráviť 24 a pol roka. Ostatní členovia skupiny si majú odpykať od dvoch do dvanásť a polroka.

Odvolací súd v prípade týchto obžalovaných takmer bez zmeny prevzal závery o vine Špecializovaného trestného súdu, ktorý v kauze vyniesol prvostupňový rozsudok v auguste 2016. Niektorých síce neuznal vinných z členstva v zločineckej skupine, ale tresty im vymeral za iné skutky.

Samopaly a sekery 

Súd považoval za dokázané, že obžalovaní strieľali ľudí nelegálne držanými samopalmi, pištoľami alebo brokovnicou, niekoľkých dobili železnými tyčami alebo sekerami. Maskovaní kuklami prepadávali a ničili zariadenia herní, podpaľovali kamióny, jazdili na kradnutých autách. V Košiciach za sebou nechali päť mŕtvych a niekoľko ťažko zranených.

Predseda senátu Pavol Farkaš dnes pri zdôvodnení rozsudku povedal, že uveril usvedčujúcej výpovedi bývalého chráneného svedka a člena gangu Róberta Gőrcősa, ktorá sa zhodovala s inými dôkazmi.

„Treba zdôrazniť, že bol jednou z osôb účastnej na činnosti zločineckej skupiny. O okolnostiach vypovedal na základe vlastných prežitých udalostí. S výnimkou jedného skutku išlo o priameho svedka,“ uviedol.

Predseda senátu doplnil, že tento kľúčový svedok vypovedal vo veci viackrát, a stále rovnako.

reklamná správa

Úspešný projekt Panoráma pokračuje!

Využite šancu vybrať si byt medzi prvými.

Zistite viac

Neprišiel ani jeden  

Všetci obžalovaní boli stíhaní na slobode, vypočuť si verdikt dnes do Bratislavy neprišiel ani jeden. Po vynesení rozsudku by totiž hneď išli za mreže. Nastúpiť do väzenia by mali v najbližších dňoch sami alebo ich tam odvedie polícia.

„Rozsudok je právoplatný a vykonateľný. Proti rozhodnutiu riadny opravný prostriedok nie je prípustný. Najvyšší súd trinástim obžalovaným okamžite nariadil výkon trestu a zároveň vydal príkaz na dodanie do výkonu trestu,“ odpísala hovorkyňa Alexandra Važanová.

Vydýchnuť si môžu traja zo šestnástich obžalovaných. Ladislavovi Fircákovi a Martinovi Turóczymu súd uložil podmienku. Romana Dunáka oslobodil.

Nekonečný proces 

Prokuratúra obžalobu na gang podala ešte v roku 2007. Voči jeho členom polícia zasiahla v roku 2005, kedy už najmenej štyri roky páchali v Košiciach závažnú násilnú trestnú činnosť.

Stalo sa tak krátko po vražde Josefa Estóka. Člena konkurenčnej skupiny samopalmi zastrelili Nigut a Leško, strely zasiahli aj dvoch nevinných ľudí. Roman Straka zomrel, jeho priateľka skončila s priestrelom oboch nôh.

Mimoriadne brutálny gang, zdôvodnil súd doživotie pre Okoličányho

Viac k téme

09.08.16
Mimoriadne brutálny gang, zdôvodnil súd doživotie pre Okoličányho

Vývoj kauzy:

apríl 2005 - Polícia proti skupine R. Okoličányho zasahuje na Estókovom pohrebe. Niekoľkých členov zatkla a obvinila.
máj 2007 - Prokurátor špeciálnej prokuratúry podáva obžalobu.
august 2007 - Začalo sa hlavné pojednávanie.
október 2007 – Z neznámeho miesta prostredníctvom telemostu vypovedal chránený svedok Róbert Gőrcős, usvedčil svojich bývalých spoločníkov.
máj 2008 – Okoličányho prepustili z väzby. Nariadil to Ústavný súd so zdôvodnením, že súd rozhodol o predĺžení väzby neskoro.
február 2009 - Na doživotie odsúdil súd Okoličányho a J. Potučka. Ďalší šiesti obžalovaní dostali nepodmienečné tresty.
február 2010 – Najvyšší súd zrušil rozsudok Špeciálneho súdu a vec mu vrátil.
október 2010 – R. Okoličányho v noci zadržali kukláči a eskortovali ho na pojednávanie. Neskôr tak urobili ešte raz, lebo na súd nechodil aj s vysvetlením, že nemá peniaze na cestu.
august 2016 – Po množstve odročených pojednávaní Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok s troma doživotiami.
apríl 2017 - Po odvolaniach obžalovaných Najvyšší súd rozsudok vrátil, lebo v ňom boli nepresnosti v názvoch obchodných spoločností. 
apríl 2018 - Najvyšší súd právoplatne potvrdil rozsudok.

 

(ROK, TASR)

Čítajte viac: sudy

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím