16.03.19

Rudolf Schuster: Kým sa dá, treba ísť príkladom

foto: Iveta Vaculová

Bývalý primátor Košíc a exprezident Rudolf Schuster chodí voliť pravidelne. Nevynechal ani sobotné prvé kolo prezidentských volieb aj napriek zdravotným ťažkostiam, ktoré nedávno prekonal.

Rudolf Schuster prišiel odvoliť v priestoroch Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach v dopoludňajších hodinách.

„Nemôžem vynechať voľby, musel som druhýkrát vstať z mŕtvych. Je to sila zvyku v rodine, ako vidíte, stále chodíme spolu. Kým sa dá, treba ísť príkladom, kým vás choroba nepremôže. Ja som zatiaľ vyhral, uvidíme ako to bude ďalej,“ zažartoval Schuster. 

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac
 

Vychádzal zo svojich skúseností 

Pri voľbe vychádzal zo svojich skúseností a výber preňho nebol ťažký, ako ďalej spomenul jednotlivých kandidátov si vypočul a sledoval. Na základe toho sa rozhodol aj pri svojom výbere.

„Každý prezident príde z iného prostredia, nedá sa predpísať, aký by mal byť. Ja som mal tú výhodu, že som sa v politike orientoval, vedel som, čo je napríklad protokol či politická strana. Niekto skočí na tento post rovnými nohami z podnikateľskej sféry a má výhodu, že nie je politický zaťažený,“ povedal Schuster. 

Rudolf Schuster: Prezident by nemal byť pod vplyvom koalície ani opozície

Viac k téme

15.03.19
Rudolf Schuster: Prezident by nemal byť pod vplyvom koalície ani opozície
 

Keď nechodíme voliť, asi je niekde problém

Najväčšia účasť pri prezidentských voľbách bola práve v roku 1999, kedy zvolili Rudolfa Schustera ako prvého prezidenta v priamych voľbách. V prvom kole hlasovania vtedy získal 47,37 percenta hlasov zúčastnených voličov. Dokopy prišlo k urnám 74 percent voličov. 

„Vtedy to bola eufória, lebo sme nevedeli zvoliť prezidenta v parlamente, tak sme sa tešili na priame voľby. Neskôr bola zase silná konkurencia, boli sme dvaja s pánom Mečiarom, každopádne je škoda, že ľudia nechodia voliť. Počul som aj názory, že sa treba vrátiť k parlamentnej voľbe, no to by bol krok preč od demokracie,“ vysvetlil Schuster. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím