Sidorovu stranu prevzal neúspešný kandidát na primátora
Košická politická strana Šport do Košíc a na východ (ŠKV) zanikne transformáciou na novú politickú stranu.
Predsedom regionálnej strany sa totiž začiatkom januára stal košický podnikateľ Džemal Kodrazi, ktorý ju premenuje a pracuje na zmene jej stanov a programu. Chce tiež obmeniť ľudí v jej riadiacich orgánoch a priviesť do nej nových členov.
[ad][/ad]Kodrazi, ktorý je rodákom zo srbského mesta Prizren, kandidoval v novembrových komunálnych voľbách za primátora Košíc. Z jedenástich kandidátov skončil šiesty so ziskom 1061 hlasov (1,51 percenta).
Denníku KOŠICE:DNES Kodrazi povedal, že na budúci týždeň ministerstvo vnútra zaregistruje zmenu názvu strany na Morálny princíp Slovenska (MPS). Vraví, že na prevzatí ŠKV sa dohodol s košickým podnikateľom a bývalým parlamentným poslancom Igorom Sidorom, ktorý stranu rozbehol v roku 2016 a bol jej predsedom.
Chce do parlamentu
„Po kandidatúre na primátora mám ďalšie politické ambície. So Sidorom sa poznám roky, a keďže on nechce pokračovať v politike, dohodli sme sa, že to od neho preberiem. Chcem stranu postaviť na úplne nových základoch,” povedal. Odmietol, že by stranu od Sidora kúpil.
Kodrazi sa tak vyhol zbieraniu 10 – tisíc podpisov občanov potrebných na založenie politickej strany alebo hnutia. MPS pod jeho vedením chce postaviť kandidátov do parlamentných volieb v roku 2020.
Pod značkou ŠKV v súčasnosti v Košiciach pôsobia ôsmi poslanci, jeden v mestskom zastupiteľstve a po jednom v zastupiteľstvách siedmich mestských častí.
[ad2][/ad2]Kodrazi o nich povedal, že sa s nimi stretne. Podľa neho, ak budú chcieť fungovať s novým názvom, vedením a programom a zároveň „budú mať čo strane odovzdať”, môžu v MPS zostať.
ŠKV vznikla z občianskeho združenia Šport do Košíc a v Košiciach sa prezentovala organizovaním športových podujatí a súťaži pre mládež. V minulom volebnom období mala strana v mestskom zastupiteľstve druhý najsilnejší klub, ktorý väčšinou hlasoval s poslancami Smeru . Postupne do neho prestúpilo osem poslancov, ktorí predtým boli v rôznych stranách alebo nezávislí.
Spájanie s Vadalom
ŠKV mohlo v novembrových voľbách uškodiť spájanie strany s Antoninom Vadalom. O talianskom podnikateľovi, ktorý je v rodnej krajine ako člen kalábrijskej mafie stíhaný za medzinárodné obchody s drogami a mal pomer s neskoršou asistentkou premiéra Róberta Fica(Smer), písal v poslednom nedokončenom článku novinár Ján Kuciak.
Po jeho zavraždení sa ukázalo, že Vadala bol na zakladajúcom sneme ŠKV a Sidor s ním mal viacero obchodných aktivít.
Ani Sidor nezbieral na registráciu svojej strany podpisy. V októbri 2016 prevzal Stranu rómskej únie na Slovensku.
Kodraziho firma Tamam Comerc spravuje a prenajíma priestory v budove Jumbo centra na Masarykovej ulici. Objekt mu v roku 2014 zveril Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií v SR.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.
Redakcia KOŠICE: DNES si pri spracovaní výsledkov tejto ankety stanovila za svoj hlavný cieľ dosiahnuť maximálnu transparentnosť a metodologickú presnosť, podobne ako pri všetkých nami realizovaných prieskumoch. Naša metodológia bola založená na detailnej analýze dát a použití presne definovaných kritérií, čím sme minimalizovali akékoľvek pochybnosti o objektivite výsledkov.
V Košickom kraji oceňovali dobrovoľníkov. Ocenenia od Košického samosprávneho kraja (KSK) a Dobrovoľníckeho centra Košického kraja si odniesli jednotlivci i kolektívy v deviatich kategóriách. Ako informoval KSK, župa oceňuje dobrovoľníkov od roku 2009, vždy 5. decembra, teda na Deň dobrovoľníkov.