08.09.17

Školy rozširujú IT odbory

foto: tasr

Nový školský rok v Košiciach so sebou prináša aj otvorenie a pokračovanie v testovaní experimentálnych odborov. Požiadavky zamestnávateľov sú čoraz viac zamerané na moderné technológie.

V školskom roku 2017/2018 sa otvorili v Košiciach dva experimentálne odbory. Na SOŠ technickej na Kukučínovej ulici sa bude študovať odbor Technik energetických zariadení budov. Poskytne žiakom prierezové vedomosti a praktické zručnosti z oblasti základných stavebných, strojárskych a elektrotechnických činností pri zhotovovaní rozvodov technického zariadenia budov vrátane návrhu, výberu typov a montáže energetických zariadení. Zároveň žiakov pripraví na oblasť energetického poradenstva a služieb.

Prispôsobujú sa trhu práce

Ďalšou novinkou je aplikovaná informatika, ktorá sa začína vyučovať na Súkromnom gymnáziu Katkin park II. Zástupkyňa zriaďovateľa Martina Miškovová informovala, že ich najnovší odbor má za úlohu pripraviť študentov na prácu vo firmách so zameraním na informačno-komunikačné (IT) technológie.

„IT firmy často hovoria, že študenti vysokých škôl majú priveľa informácií, ktoré im následne v praxi netreba. Chceme, aby naši študenti boli všestranní. Pridaná hodnota odboru je naučiť ich potrebné informácie, ale zároveň aj komunikáciu a jazyky,“ uviedla Miškovová. Po škole je pre mladých ľudí potrebné, aby sa vedeli predať na trhu práce. Miškovová dodala, že vo výučbe budú klásť silný dôraz na cudzie jazyky.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, zemiaky či zdravá farmárska kapusta. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Pokračujú v overovaní

Podľa Košického samosprávneho kraja je otváranie nových odborov a ich experimentálne overovanie požiadavkou zo strany zamestnávateľov. „V školskom roku 2017/18 sa pokračuje v overovaní experimentálnych odborov, ktoré prijali prvákov vlani. Ide o odbory Veterinárny asistent pre ambulancie na SOŠ veterinárnej v Košiciach, Športový manažment na SOŠ Ostrovského, Digitálna maľba – koncept art na Škole úžitkového výtvarníctva, Autotronik na SOŠ automobilovej a Technik vodár vodohospodár na SOŠ technickej na Kukučínovej,“ informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.

Patrik Struk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím