12.07.19

Sokoly opúšťajú hniezda

Foto:VH

Mláďatá sokola myšiara začali opúšťať rodičovské hniezda. Keďže sa ešte nenaučili lietať, môžu pristáť a oddýchnuť si na balkónoch sídlisk. Odborníci radia ponechať im pokoj a dostatočný čas na zotavenie. Taktiež nie je dôvod mať zo sokolíkov strach.

Sokol myšiar je dravec, ktorý občas sídli v obytných zónach miest po celom Slovensku. Okrem starých hniezd iných vtákov využíva kvetináče, rímsy alebo výklenky vysokých budov. V mestskom prostredí sa sokol živí hrabošmi, hmyzom, v okolí jazier i žabami. „Tento rok je takýchto prípadov viac ako inokedy, pretože vysoký stav drobných hlodavcov umožnil hniezdiť viacerým párom a odchovať vyšší počet mláďat,“ povedala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Práve lovom hlodavcov napomáhajú udržiavať ich nízke počty v okolí obydlí.

Mladé sokoly sa dokážu udomácniť aj na balkónoch. Foto: Igor Novák
Mladé sokoly sa dokážu udomácniť aj na balkónoch. Foto: Igor Novák

Päť prípadov v Košiciach

Ochranári evidujú päť hniezd dravcov v rôznych mestských častiach Košíc. Sokoly boli videné na Severe, Juhu, Nad jazerom, ale i na Sídlisku KVP. Sokolia rodinka sa dokonca udomácnila aj na priečelí budovy Východoslovenského múzea. Mláďatá práve v tomto období vylietajú z hniezd. „Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne. Potrebujú si oddýchnuť a načerpať energiu, kým opäť odletia. Niekedy to môže trvať aj viac dní,“ vysvetlil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku. Jedným z ohrození pre ne je aj človek. Ochranári preto žiadajú ľudí o trpezlivosť. Mladého sokola pritom stačí nechať na mieste. Potravu mu prinášajú rodičia.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Kedy dravcovi pomôcť?

Ak ľudia prichytia sokola pri odpočinku, netreba hneď konať. „Keď je mláďa na zemi, môžete ho vyložiť na konár alebo na vyvýšené miesto, do tieňa a bezpečia pred mačkami či psami. Ak je jedinec apatický, zranený a nezdá sa vám v poriadku, treba kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku alebo iné združenie. Jedince nekŕmte a neodnášajte z miesta nálezu bez porady s odborníkmi,“ povedala Deutschová. Správny prístup k sokolom im môže zachrániť život.

Tento sokolík včera oddychoval na trávniku Kuzmányho ulice.
Tento sokolík včera oddychoval na trávniku Kuzmányho ulice. Foto: Viktor Hamšík 


Zachránené sokoly

Ochranári tento týždeň zachránili šesť mláďat. Po celom Slovensku našli a následne adoptovali mladých sokolíkov. „Rozmiestnili sme ich do hniezd vo voľnej prírode s mláďatami v rovnakom veku. Sokolí pár sa o ne postará lepšie než človek. Platí to i na sídliskách. Preto zdravé sokoly, ktoré majú opateru, neodnášame preč,“ ozrejmil zásahy Slobodník.

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím