24.08.19

Špeciálne bankovky už majú majiteľov

foto: Iveta Vaculová

Niekoľko stoviek zberateľov stálo dnes ráno v rade na Námestí Maratónu mieru, aby sa dostali k špeciálnej 0€ bankovke. Tú vydalo Východoslovenské múzeum v Košiciach k 84. výročiu objavenia najväčšieho zlatého pokladu na území Slovenska. 

Ako prvý presne o deviatej hodine získal zberateľský euro suvenír s motívom Košický zlatý poklad Vlado z Bratislavy, ktorý na stoličke pri stene budovy spal dve noci.

,,Špeciálne vydanie so zlatou prítlačou za 15 eúr sa začínalo číslom 101, tak som predpokladal , že ako prvý v poradí ju dostanem. Mali to ale poprehadzované a museli to číslo pracne hľadať."

reklamná správa

Mladá rodinka s dcérkou prišla pred múzeum už vo štvrtok a v poradovníku patrila malej Sofinke trojka.

,,Prišli sme z Partizánskeho a v Košiciach sme prvýkrát. Striedali sme sa s manželkou v rade, aby niekto z rodiny tu cez deň stál. Kvôli dcérke sme samozrejme mali ubytovanie, to sa medzi zberateľmi v takýchto prípadoch toleruje," povedala hlava rodiny Milan.

Všetkým sa neujdú

Prvé vydávanie špeciálnych eurobankoviek sa začalo vo Francúzsku v roku 2006, na Slovensku v máji minulého roku.

,,Dnešná bankovka je zberateľský kúsok, ktorý má veľkosť dvadsať eurovky a farbu päťstovky. Má aj ochranné znaky, ale nedá sa ňou platiť," povedal Patrik Fečo, odborný pracovník historického odboru VSM v Košiciach. Ani pracovníci múzea presný počet zberateľov nevedeli povedať, no ich počet sa pri otvorení pokladne už blížil číslu štyristo.  

,,Na všetkých sa pravdepodobne tie najcennejšie bankovky nedostanú, keďže celkovo bolo   vyrobených päťsto kusov so zlatou prítlačou," dodal Fečo.

VSM ponúklo dnes už druhý zberateľský kúsok. Tým prvým bola bankovka s motívom Rodošto - pamätný dom Františka II. Rákocziho.  

foto: Iveta Vaculová

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím