30.06.17

Spomínali na „Juzeka" Psotku

foto: archív em

V rámci Olympijského festivalu Slovenska včera na školskom dvore Gymnázia Šrobárova 1 slávnostne otvorili lezeckú stenu. V budove školy v rokoch 1949 až 1953 študoval aj pokoriteľ najvyššej hory sveta, Mount Everestu, Jozef „Juzek" Psotka. 

Košický rodák vystúpil na najvyšší vrchol zeme, Mount Everest, 15. októbra 1984 tzv. Poľskou cestou bez použitia kyslíka spolu s ďalším Slovákom Zoltánom Demjánom.

Zahynul pri zostupe o deň neskôr. „Pre môjho brata bolo horolezectvo všetkým. Je to pre mňa veľká pocta, že tu dnes môžem byť s vami," povedala  Eva Mátheová, sestra horolezca, manželka vynikajúceho sochára Jána Mathého.

Na stene školy

Juzek, ako ho volali kamaráti, svoje prvé horolezecké skúsenosti získaval práve na stene košického gymnázia. Spolužiak Alexander Fotul si zaspomínal na spoločné školské roky: „Liezli sme spolu po rímse a v škárach stien, ktoré dodnes nie sú omietnuté, sme sa držali prstami. Tie sme si zároveň posilňovali, čo je pre horolezca nesmierne dôležité. Súťažili sme, kto vyššie vylezie. To bola naša činnosť takmer počas každej prestávky."

Princípy

Pamätnú tabuľu, ktorá bude pripomínať študentské roky Jozefa Psotku na „šrobárke", umiestnia na priečelie budovy gymnázia v priebehu nasledujúcich týždňov. „Jeho morálne a etické princípy boli v tomto prostredí s pomocou skvelých pedagógov umocnené do tej miery, že ich potom prezentoval aj vo svojom horolezeckom živote," odkázala súčasným študentom gymnázia Eva Máthéová.

Vo veku 50. rokov bol najstarším horolezcom svojej doby, ktorý zdolal Čomolungmu – Matku Zeme. „Bol som smutný, keď som sa dozvedel, že som stratil vynikajúceho priateľa. Trvalo mi roky, pokiaľ som sa s tým dokázal zmieriť. Jožo predsa zomrel tam, kde to mal najradšej," dodal  Alexander Fotul.

foto: archív kd, archív em

Čítajte viac: pamatnik osobnosti

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím