09.05.16

Spomíname na "Juzeka" Psotku

Jesenský
Mikuláš Jesenský
šéfredaktor denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať:
Meno košického rodáka Jozefa Psotku, jednej z najväčších postáv česko-slovenského horolezectva, premožiteľa najvyššej hory sveta, dlhé desaťročia zapadalo prachom. Konečne sa dočkal zaslúženého uznania. Tohto roku zaradili "Juzeka", ako ho volali najbližší, do galérie Športových osobností Košíc. Ocenenie získal in memoriam. Vynikajúci športovec a človek tragicky zahynul 16. októbra 1984 pri zostupe z Mount Everestu.  

Jozef PsotkaSestra Eva nezabúda

"Môj brat Jožko sa narodil v roku 1945 ako piate dieťa našej veľkej rodiny. Tu vyrastal, študoval a nadväzoval horolezecké priateľstvá na lane. Do sveta veľhôr štartoval vždy z Košíc, s požehnaním našej milovanej mamy," spomína horolezcova sestra, manželka významného košického sochára Jána Mathého Eva Mathéová, rodená Psotková. Vďaka jej iniciatíve a pochopeniu starostu Mestskej časti Košice - Juh Jaroslava Hlinku odhalili v sobotu na budove Pošty 3 na Južnej triede pamätnú tabuľu vzácnemu človeku a dali do prevádzky parčík, ktorý nesie jeho meno.  

Nemal mu kto pomôcť

Súrodenci sa narodili na bývalej Železnej ulici č. 28. "Je v tom úžasné symbolika. Veď parčík, ktorý po Jožkovi pomenovali, sa nachádza ani nie dvesto metrov od nášho rodného domu. Zbúrali ho v roku 1972," hovorí horolezcova sestra. Pri spomienke na svojho milovaného brata sa jej tisnú slzy do očí. "Mravné a etické princípy horolezectva, hodnotu skutočného priateľstva, vzájomnú podporu a zodpovednosť- solidaritu zachovával i v extrémnych vysokohorských podmienkach." V roku 1967 v Alpách na Matterhorne, v ohrození vlastného života, zachránil svojich dvoch spolulezcov. V roku 1973 v Himalájach na Makalu po páde a zraneniu chrbtice vrcholového spolulezca Jožo ostal s umierajúcim kamarátom deväť dní vo výške 8000 m nad hranicou smrti. "Jožko vystúpil ako 50-ročný na Mount Everest bez použitia doplnkového kyslíka, v tom čase ako najstarší horolezec na svete. Pri zostupe zomrel opustený svojimi spolulezcami." Česť jeho pamiatke!   Foto:  iv, archív em  

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím