Staré Mesto: Plaváreň nie je na predaj
Staromestskí poslanci neschválili zámer mesta odkúpiť od mestskej časti krytú plaváreň. Obchod za sto tisíc eur nepodporil ani jeden z trinástich členov zastupiteľstva.
Podľa starostu Igora Petrovčika (exSPOLU) poslanci hlasovaním jasne deklarovali, že nesúhlasia s ponukou mesta. „Plaváreň teda nie je na predaj, a mám pocit, že všetky ďalšie otázky a diskusie k tejto téme už nie sú na mieste,“ dodal.
Rozhodnutie staromestských poslancov znamená prehru všetkých obyvateľov Košíc, tvrdí hovorca mesta Vladimír Fabian. „Mrzí nás, že poslanci odmietli riešenie, vďaka ktorému by prepojením mestskej krytej plavárne a „čéhačka“ vznikol atraktívny športovo-relaxačný komplex pre všetky vekové kategórie obyvateľov mesta,“ povedal. Dodal, že na projekte pracovalo mesto s vedením TEHO a ďalšími odborníkmi trištvrte roka.
Podľa mesta poslanci mestskej časti týmto rozhodnutím na seba prevzali zodpovednosť za ďalší osud krytej plavárne. Fabián vraví, že novovzniknutú situáciu budú riešiť. Jednou z možností je vraj hľadanie vhodnej lokality, kde by mohlo vyrásť nové športové centrum pre plavecké športy.
[ad][/ad]Predaj alebo dar
Poslanec Michal Djordjevič (nezávislý) si myslí, že cena ponúknutá mestom nezohľadňovala pravidlo, že mestská časť má ochraňovať a zveľaďovať svoj majetok. „Rozumiem, že športové kluby chcú lepšie podmienky, ale nechcite od nás, aby sme predali majetok v hodnote niekoľko miliónov eur, za 100-tisíc,“ dodal.
Ľubica Blaškovičová (nezávislá) priznala, že premýšľala nad tým, či by nebolo výhodnejšie plaváreň predať a pokryť iné nevyhnutné výdavky mestskej časti. „Ale ani na okamih som nerozmýšľala o cene jedno euro ani stotisíc,“ povedala. Staré Mesto podľa nej už ako prevádzkovateľ dokázalo, že plaváreň môže byť „životaschopná“, aj keď je to finančne náročné.
Ak by sa návrh schválil, podľa Zoltána Hanesza (SPOLU, SMK-MKP, KDH, SaS) by išlo skôr o darovanie než predaj. Chýbal mu aj znalecký posudok na hodnotu zariadenia.
Pomoc župy?
Poslanec Martin Konečný (OĽaNO) sa pýtal na možnosť žiadať dotáciu na plaváreň od Košického samosprávneho kraja (KSK). Petrovčik, ktorý je zároveň krajským poslancom, sľúbil, že v budúcom roku bude v tejto veci aktívny, keďže ide o športovisko nie len mestského, ale aj krajského významu.
Mestská časť už dostala v roku 2017 od župy dotáciu tri tisíc eur na rekonštrukciu plavárne. Ďalšiu môže kraj poskytnúť po troch rokoch od vyúčtovania tej predchádzajúcej.
Príjmy z podnikania?
Poslanci zároveń v utorok schválili zmenu právnej formy plavárne z rozpočtovej organizácie na spoločnosť s ručením obmedzeným. Riaditeľa plavárne Vladimíra Hliváka poverili, aby urobil kroky k tomu, aby obchodná spoločnosť k 30. júnu 2020 prevzala prevádzku. Plaváreň naďalej zostane majetkom mestskej časti.
Zmenou právnej formy si samospráva sľubuje, že bude môcť plaváreň vykonávať podnikateľskú činnosť, z ktorej získa ďalší príjem. Ako príklad uviedol Hlivák predaj suvenírov či prevádzkovanie parkovania. Aktuálne je zdrojom príjmov len prenajímanie bazénov, priestorov plavárne a reklamných plôch.
Na zastupiteľstvo prišiel osobne aj primátor Jaroslav Polaček, ktorý chcel s poslancami na túto tému diskutovať. Odkúpenie plavárne bolo v programe zaradené ako desiaty bod.
Návrh, aby sa bod kvôli primátorovi presunul na začiatok, poslanci neschválili. Primátor tak mohol len vystúpiť, rozpravy k téme sa nezúčastnil.
„Dobre viete, že mám nabitý program a nemôžem tu byť, kým prídete k bodu desať. Prijímam to s pokorou, aj keď som smutný, pretože diskusia je určite lepšia ako monológ,“ povedal Polaček, ktorého sprevádzali aj dvaja odborní pracovníci magistrátu.
Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.