26.11.18

Starostka Jazera Lenka Kovačevičová čítala školákom po rómsky

foto: hkl

Známe osobnosti čítali deťom zo Súkromnej základnej školy na Galaktickej ulici. Prišla k nim herečka Janka Kovalčiková zo seriálu Oteckovia,  predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka či UsmievAnka.

Osobnosti čítali príbehy v slovenskom jazyku, rómske vysokoškoláčky v rómskom. Deti mali rozhodnúť, kto čítal krajšie, napokon však k hodnoteniu nedošlo. Cieľom je priviesť rómske deti k čítaniu a získať do knižnice nové knihy.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Známe tváre priniesli knihy

Na škole pôsobí knižný klub Paľikerav, ktorý sa rozhodol pre vznik detskej knižnice. „Regály sa nám zapĺňajú pomaly, a tak sme sa rozhodli osloviť známe osobnosti cez sociálnu sieť. Žiadna naše pozvanie neodmietla,“ uviedla Renáta Pankievičová z Občianskeho združenia Ďakujem – Paľikerav. Podľa nej je čítanie pre rómske deti dôležité a účasť osobností môže byť jeden z motivačných faktorov. Každá zo známych osobností so sebou priniesla aj nejaké knihy.

Foto: hkl
Foto: hkl
Deti boli nadšené, keď im príbeh čítala herečka Janka Kovalčiková  zo seriálu Oteckovia. Foto: hkl
Deti boli nadšené, keď im príbeh čítala herečka Janka Kovalčiková zo seriálu Oteckovia. Foto: hkl

Starostka čítala v rómčine

Predseda KSK Trnka v súkromí veľa času na čítanie nemá. „Väčšinou čítam odborné materiály. Za posledný rok veľa času nemám, ale ak mám možnosť, tak cestopisné knihy,“ konštatoval Trnka. Čas pre deti si našla aj herečka Janka Kovalčíková, ktorá si okrem študovania scenárov nájde čas aj na knihy. „Mám rada klasiku, beletriu a biografie známych ľudí. Čítam najmä pred spaním a na dovolenke,“ spomenula Kavalčíková.

Starostka sídliska Nad jazerom Lenka Kovačevičová čítala v rómskom jazyku: „Bola to premiéra, ak som niečo prečítala nesprávne, deti ma opravili,“ prezradila Kovačevičová. 

Známe osobnosti v škole na Galaktickej
Deťom už čítali aj hráči HC Košice, prezident SR Andrej Kiska, Ondrej Kandráč s manželkou, kapela Nocadeň a prísť k nim má aj herečka Anikó Vargová.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím