21.05.20

Storočná budova na Dominikánskom dostane nový šat

Foto: Veronika Janušková

Na Dominikánskom námestí, vedľa zeleninového „pľacu“, rekonštruujú budovu, v ktorej Košičania kupovali nielen potraviny či mäso, ale bola tam aj známa „knedlikáreň“.

Budovu vlastní Dominikánsky konvent, ktorý ju rekonštruuje. 

„Naša budova na Dominikánskom námestí si po svojej takmer storočnej existencii zaslúžila výraznejšiu obnovu a modernizáciu. Keďže naši bratia postavili objekt v dostatočnej, priam až nadčasovej kvalite, bolo možné pri zachovaní hlavnej nosnej konštrukcie nadstaviť až dve nadzemné podlažia,“ povedal pre KOŠICE:DNES prior konventu Tomáš Jančiar.

Tento zámer stavebníkovi odobril Krajský pamiatkový úrad aj Útvar hlavného architekta mesta. „Preto sme sa rozhodli túto myšlienku zrealizovať,“ uviedol.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Dotvorí kolorit námestia

Do spodnej časti budovy plánuje stavebník vrátiť pôvodné prevádzky, na ktoré boli Košičania zvyknutí, a obohatiť ich o priestory, ktoré majú obsahom a kvalitou blízko ku kultúre staromestského trhoviska a vhodne ho doplnia. 

„Do úvahy prichádzajú napríklad predajne kvalitných syrov či poctivých mäsových výrobkov, ktoré z hygienických a technických dôvodov nie je možné predávať v priestore trhoviska. Druhé podlažie bude pripravené na prenájom kancelárskych priestorov a tretie, najvyššie podlažie, ponúkne priestory pre dlhodobý a krátkodobý prenájom ubytovania,“ predstavuje stavbu prior konventu.

Termín - koniec novembra 2021

Rekonštrukcia podľa oznamu na stavbe by mala byť ukončená do konca novembra 2021. Podľa Jančiara je prioritou konventu čím skôr ukončiť hrubú stavbu. „Jedným z dôvodov je, aby sme nevyhnutným stavebným ruchom obmedzovali silne exponovanú časť mesta čo najkratší možný čas a aby sme našou stavbou čím skôr dotvorili kolorit námestia. Zároveň chceme Staromešťanom čo najskôr vrátiť prevádzku potravín a obchodov, na ktoré boli zvyknutí.“ 

Koronakríza, ktorá nás všetkých nedávno zasiahla, však na určitý čas spomalila stavebné práce. „Pevne verím, že do uvedeného termínu sa nám podarí ukončiť hrubú stavbu a sprevádzkovať aspoň prvé nadzemné podlažie.“

K cene rekonštrukcie budovy sa však T. Jančiar nevyjadril. „Verím, že rekonštrukcia bude stáť čo najmenej...,“ uzavrel.

Foto: DK

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím