02.12.18

Študenti TUKE sa podieľajú na projekte obnovy staromestskej radnice

foto: archív MČ Staré Mesto

Vybraní študenti inžinierskeho štúdia Stavebnej fakulty Techickej univerzity v Košiciach (TUKE) sa v rámci predmetu Tímový projekt podieľajú na projekte obnovy budovy staromestskej radnice na Hviezdoslavovej ulici v Košiciach. Mestská časť Košice - Staré mesto na projekte spolupracuje s TUKE.  

„Práca v tíme má budúcich absolventov Stavebnej fakulty naučiť pracovať v širšom kolektíve, naučiť ich tiež koordinovať prácu so všetkými relevantnými profesiami - zohľadňujúc požiadavky investora a pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu. Každá profesia v projekte je okrem študenta zastúpená tútorom, ktorý dohliada a kontroluje správnosť navrhovaných riešení,“ objasnil Marián Vertaľ zo Stavebnej fakulty TUKE.

reklamná správa
 

Obnova historickej budovy

Primárnym výstupom projektu je podľa jeho slov príprava záverečných diplomových prác siedmich študentov pracujúcich v tíme. Sekundárny cieľ je vypracovanie projektu obnovy historickej budovy staromestskej radnice, ktorý bude celý alebo partikulárne použiteľný ako stavebný projekt v reálnej praxi. „V nultej fáze projektu sa študenti oboznámili s históriou budovy. V rámci historického bádania im v Krajskom pamiatkovom úrade v Košiciach boli poskytnuté všetky existujúce historické zdroje. Dobové fotografie, torzo pôvodnej výkresovej dokumentácie a textové správy o budove boli zdigitalizované a stali sa odrazovým mostíkom pre zdarnú realizáciu projektu. Ťažisko práce sa orientuje na zameranie pôvodného stavu budovy. V tomto procese sa využívajú okrem štandardných „stavbárskych“ dĺžkomerných metód aj progresívne metódy priestorového 3D skenovania,“ vysvetlil Vetraľ.    

reklamná správa

Kvalitný stavebný projekt

Výsledkom aktuálnej fázy projektu je vypracovanie výkresovej dokumentácie pôvodného stavu historickej budovy vrátane prípravy priestorového modelu. „Od architektonickej štúdie, cez statiku, systémy techniky prostredia, technológie obnovy, stavebnú fyziku, diagnostiku, až po komplexný finálny návrh obnovy jednotlivých častí historickej budovy, budú všetky relevantné procesy riešené synergicky, a to v rámci jedného komplexného modelu,“ dodal Vertaľ.    

„Spoluprácu takejto formy považujem za mimoriadne prínosnú a verím, že bude mať vysokú výstupnú hodnotu nielen pre samotných študentov TUKE, ale aj pre Mestskú čast Košice - Staré mesto, a to napríklad v prípade rekonštručných prác budovy staromestskej radnice v budúcnosti, ktoré sa budú dať realizovať na základe kvalitného stavebného projektu,“ povedal staromestský starosta Ľubomír Grega.    

V ďalšej fáze projektu sa bude pozornosť študentov zameriavať na podrobnú stavebnú diagnostiku konštrukcií za účelom optimálneho návrhu ich obnovy.  

(TASR, JH) 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím