11.12.18

Študenti a učitelia budú protestovať pred budovou župy

foto: Veronika Janušková

Protestný pochod učiteľov a žiakov Gymnázia Park mládeže sa uskutoční v stredu popoludní. Odštartuje od školy a skončí pred budovou Košického samosprávneho kraja (KSK). Dôvodom je rozhodnutie o neotvorení dvoch prváckych ročníkov v budúcom školskom roku. Pridať by sa mali aj študenti Gymnázia L. Novomeského, kde župa škrtla otvorenie jednej triedy.

Zriaďovateľom oboch škôl je Okresný úrad Košice. Na ministerstvo školstva už poslal žiadosť o preskúmanie určenia počtu žiakov, ktoré o tom musí rozhodnúť do konca januára. Gymnázium Park mládeže pôvodne chcelo otvoriť na štvorročné štúdium 90 žiakov v troch triedach, potom to zúžilo na dve triedy, kde by bolo 60 žiakov. V prípade Gymnázia L. Novomeského chceli otvoriť jednu prvácku triedu s tridsiatimi žiakmi, po rozhodnutí KSK nemôžu žiadnu. V oboch školách otvoria 5-ročnú bilingválnu sekciu.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Štúdium je vyhľadávané

Rozhodnutie kraja považuje Alena Bobáková, riaditeľka Gymnázia Park mládeže, za možnú postupnú likvidáciu odboru s 27-ročnou tradíciou. „Dlhodobo je veľký záujem o štúdium na našej škole. Pre školský rok 2018/2019 bol počet záujemcov o štúdium druhý najväčší v rámci gymnázií na Slovensku. Už teraz má o 4-ročné štúdium, ktoré sa má zrušiť, záujem 160 žiakov,“ uviedla Bobáková. Mrzí ju postup kraja, pretože až do piatka 9. novembra mali prísľub kraja na prijatie šesťdesiat žiakov, v pondelok 12. októbra im už „svietila“ nula.

Predseda KSK Rastislav Trnka uviedol, že kritériá budú známe o rok. Foto: Veronika Janušková
Predseda KSK Rastislav Trnka uviedol, že kritériá budú známe o rok. Foto: Veronika Janušková

Zbierajú podpisy

Mrzí ju, že doteraz nepozná kritériá rozhodovania a aj napriek viacerým otázkam sa odpovede od KSK nedočkala. „Neakceptujeme písomné vyjadrenie kraja, ktoré zverejnilo, že kritériom bola kvalita vzdelávania a záujem o štúdium,“ doplnila Bobáková. Okresný úrad ako zriaďovateľ sa odvolal na ministerstvo školstva, aktivitu však vyvíja aj samotná škola, študenti a ich rodičia.

„Okrem protestného pochodu pred budovu kraja sme vyhlásili aj petíciu. Momentálne ju už podpísalo v elektronickej podobe vyše 1 800 priaznivcov, ďalšie sú v papierovej podobe, a tak tam presný počet nepoznám. Verím, že sa nám podarí zozbierať aj štyritisíc podpisov,“ dúfa Bobáková.

Doteraz študenti v meste predvádzali iba LARamblu, teraz chcú zachovať školu. Foto: Veronika Janušková
Doteraz študenti v meste predvádzali iba LARamblu, teraz chcú zachovať školu. Foto: Veronika Janušková

Kritéria až o rok

KSK po zverejnení limitov prijatia žiakov na stredné školy uviedol, že chce pripraviť kritériá na určovanie počtu žiakov v jednotlivých školách pre školský rok 2020/2021. Prioritou bude vypracovanie metodík, ktoré umožnia lepšie vyhodnocovať potreby trhu práce, kvalitu a opodstatnenosť škôl a ich študijných odborov.

reklamná správa

Pripravia čaj

KSK je o proteste informovaný. Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES chce pre pedagógov a študentov pripraviť teplý čaj.

Protestovať bude aj obchodná akadémia
Žiadnu triedu nemá ako jediná v Košickom kraji na budúci školský rok otvoriť Obchodná akadémia Polárna. Na štvrtok zvolala mimoriadne rodičovské združenia a v pondelok pôjdu štrajkovať na zastupiteľstvo KSK.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím