19.11.19

Súťažiaci splavu na Ružíne sa brodili cez haldy odpadu

Foto: FB/Eco club SVK

Cez víkend sa účastníkom pretekov vodákov na Ružíne naskytol otrasný pohľad. Súťažiaci v kajakoch či kanoe sa museli brodiť pomedzi pole odpadu, ktorý sa nazbieral v zatáčke pod kopcom, pri Bujanovskom tuneli. Na videu to zachytil spoluorganizátor podujatia, ktorý na člne značil trasu splavu. Zachytené odpadky mu niekoľkokrát znefunkčnili motor na člne.

Nočné orientačné preteky vodákov ATU Košice sa uplynulý víkend konali po 47-krát. Tradične sú spojené aj s čistením brehov Ružína. „Popri vytýčení trasy pravidelne vyzbieram približne 10 vriec odpadu. Pre preteky to bolo nemilé prekvapenie a obávam sa, či to v budúcnosti budú ešte preteky alebo iba vodácky zber odpadu,“ opísal situáciu z víkendu spoluorganizátor podujatia a člen skupiny Eco club SVK Ladislav Habina.


Polmetrová vrstva bordelu

Podľa neho nazbieranému poľu odpadu dopomohli dažde posledných dní a južný vietor, ktorý ho do zatáčky nafúkal od Margecian a Hámrov. Odpad bol nanosený po celej šírke Ružína, čo je v danom úseku 150 metrov a po dĺžke sa lány bordelu tiahli od 50 do 200 metrov. Vrstva naplaveniny bola do hĺbky pol metra. „A to sme videli len čo bolo na povrchu. Ktovie koľko toho odpadu je už utopeného,“ zamýšľa sa Habina.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Poškodili člnový motor

Cez haldy neporiadku sa organizátor dokázal prejsť len s pomocou ďalších kolegov. „S pádlami rozrážali bordel predo mnou. Každú chvíľu hrozilo, že sa roztrhne nafukovací vak na motorovom člne a odpadky mi štyrikrát zastavili motor. Raz sa mi do vrtule namotal igelit, potom nejaký ruksak, debničku od ovocia a nakoniec mi drevo poškodilo motor a to som šiel na mierny plyn,“ opisuje spoluorganizátor svoje „zážitky“ počas vytyčovania trasy a sprevádzaní účastníkov splavu.

Tí, ktorí sa plavili na paddleboardoch museli v niektorých častiach vystúpiť na breh. „Bola to jediná šanca, prebehnúť 50 metrov po brehu a znova pokračovať za odpadom,“ hovorí Habina. Časť pretekov je realizovaná počas dňa a ďalšia počas večera.

„Aj keď udalosť rozpútala virálnu diskusiu na sociálnych sieťach, dúfam, že na budúce ekologické aktivity ktoré budeme organizovať ako Eco club príde viac účastníkov pomôcť vlastnou silou,“ dodal.


Ako v Indii

Video na facebookovej stránke skupiny má vyše 8-tisíc zdieľaní a viac ako 240 komentárov. Niektorí diskutujúci v komentároch si myslia, že drvivá väčšina odpadu pochádza z osád Dolného Spiša, iní tento úkaz prirovnávajú k pohľadom v Indii. Tieto názory potvrdzuje aj vyjadrenie Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Problémom sú nepovolené skládky, ktoré opakovane vznikajú v blízkosti riek Hornád a Hnilec.

„Na ich sútoku sa nachádza pomerne husté osídlenie v 92 mestách a obciach. Je to dôsledok nezodpovedného nakladania s komunálnym odpadom a nízke ekologické povedomie obyvateľov obcí v povodí nad vodnou nádržou,“ uviedol Tomáš Januš referent komunikácie SVP.

Čistenie za 80-tisíc eur

Ďalším problémom sú aj menšie stavby, ako móla, prístrešky bez základov, hradenia, privezené karavany či unimobunky. „Tieto čierne obydlia a prístrešky sa časom samé stanú odpadom, ktorý skončí v rieke, keďže ide častokrát o provizórne stavby bez základov,“ dodáva referent SVP.

Náklady na činnosti súvisiace s čistením hladiny v roku 2018 dosiahli podľa referenta približne 80-tisíc eur. „Rok 2019 sumarizujeme, predbežne to vyzerá na cca 60-tisíc eur. Ak však príde väčšia povodeň, náklady môžu byť oveľa vyššie  a náš podnik nedokáže vyčleniť viac financií z vlastných zdrojov na tento účel. Bez pridelenia mimoriadnych dotácií nebude možne znečistenie zlikvidovať,“ uviedol Januš.

Čistotu vodnej stavby Ružín od naplavených odpadov SVP zabezpečuje od roku 2015, aj pomocou špeciálnych norných stien inštalovaných na ústí riek Hornád a Hnilec smerujúcich do Ružína. „Zachytené odpady sa pomocou týchto stien približujú k brehu – kde sa toto čistenie momentálne vykonáva priebežne takže nemáme stanovený termín plošného čistenia VS Ružín. Vo významnejšej miere môže otázku prevencie vyriešiť len zodpovednejšie nakladanie s odpadmi v obciach v povodí týchto riek,“ dodal Januš.

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Čítajte viac: odpad ruzin

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím