05.04.19

Sv. Alžbeta, patrónka Košíc?

Foto: Veronika Janušková

Po Alžbete Uhorskej je pomenovaná najväčšia sakrálna stavba na Slovensku - Dóm sv. Alžbety. Jej meno nesie aj ulica, ktorá vedie od katedrály na západ. Svätá Alžbeta je okrem iného známa aj ako patrónka žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov či charitatívnych organizácií. Na budúci týždeň by malo mestské zastupiteľstvo rozhodnúť o vyhlásení sv. Alžbety Uhorskej aj za patrónku Košíc. 

V dôvodovej správe návrhu sa uvádza, že vzhľadom na všetky tieto tituly patrónstva, s ohľadom na charitatívne organizácie a jej historického prepojenia na mesto Košice, sa primátor mesta Košice Jaroslav Polaček obrátil na Košickú arcidiecézu, kde žiadal o vyjadrenie a podporu tohto návrhu a následné postúpenie žiadosti Svätej stolici. Košická arcidiecéza sa k návrhu zo strany mesta vyjadrila kladne. 

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Európske hlavné mesto dobrovoľníctva

Mesto Košice je v roku 2019 nositeľom titulu Európske hlavné mesto dobrovoľníctva a veľká časť dobrovoľníkov pôsobí práve v rámci charitatívnych organizácií a občianskych združení s takýmto zameraním, čím návrh získava čoraz väčšiu relevanciu. Jej osobnosť, činy a podpora núdznych vyjadrujú posolstvo a hodnoty dobrovoľníckej práce, ktorá je vnímaná ako priama a nezištná pomoc všetkým. 

Vzor pre dobrovoľníkov

Vyhlásenie sv. Alžbety Uhorskej za patrónku mesta Košice môže pozitívne ovplyvniť činnosť a pôsobenie dobrovoľníkov v meste nielen počas roka Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva, ale aj v budúcnosti. Zároveň sa dejiny mesta môžu dostať viac do povedomia Košičanov, ale aj návštevníkov mesta. Svätica tak môže byť vzorom, inšpiráciou a motiváciou pre dobrovoľníctvo nielen pre tých, ktorí ju uznávajú za svätú, ale pre všetkých, ktorým mesto priblíži jej reálny život a odhodlanie slúžiť druhým. 

Sv. Alžbeta Uhorská môže byť vzorom, inšpiráciou a motiváciou pre dobrovoľníctvo v Košiciach. Foto: archív KD
Sv. Alžbeta Uhorská môže byť vzorom, inšpiráciou a motiváciou pre dobrovoľníctvo v Košiciach. Foto: archív KD
Kto bola Alžbeta Uhorská
Dcéra uhorského kráľa Ondreja II. a možná patrónka mesta Košice užívala síce kniežací majetok, no nie pre seba, ale pre chudobných a chorých, keďže jej život bol zreteľne poznačený ideálmi jej súčasníka sv. Františka z Assisi. Časti majetku zo svojho dedičského podielu po smrti svojho manžela, grófa Ľudovíta IV. sa vzdala v prospech nemocnice sv. Františka z Assisi v Marburgu, kde až do svojej smrti v roku 1231 slúžila chorým. Pri nemocnici si dala zariadiť chudobný byt podľa františkánskej spirituality a tam žila v chudobe a službe chorým. 

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím