29.01.18

Svet bankovníctva pod palcom vo vašom mobile

foto: Veronika Janušková

Okamžite, presne, a na mieru. V tomto duchu navrhol mladý programátor z okolia Košíc mobilnú pomôcku, ktorá pomáha zorientovať sa vo svete bankovníctva a financií. 

Ján Široký je 22-ročný programátor. Pochádza z Ruskova neďaleko Košíc. Slovákom sa rozhodol priblížiť oblasť financií cez svoju mobilnú aplikáciu „Financie.online“. Prináša aktuálny prehľad ponuky bánk na slovenskom trhu. Pracuje na nej už rok a pol. 

Ján je presvedčený, že základom dobrého rozhodnutia je mať všetky informácie a rozhľad. Z vlastnej skúsenosti hovorí, že banky sa za každú cenu snažia predať ich produkt. Klient tak pri rozhodovaní v pobočke nemá čas na porovnanie s inými aktuálnymi možnosťami. 

reklamná správa

Ako živý asistent 

Aplikácia sa snaží používať aj výdobytky najnovších technológií vrátane umelej inteligencie. 

„Pracujeme na vývoji digitálneho finančného asistenta, ktorému môžete položiť otázku rovnako ako živému človeku,“ priblížil. Hovorí, že ich novinka, ktorá je už v aktívnom testovaní, sa bude vedieť prispôsobiť odpovedi konkrétnemu užívateľovi. 

„Chceme, aby takzvaný ,četbot‘, komunikačný robot, vedel na otázky odpovedať hneď v momente. Ak je ním napríklad študent, ukáže mu len výhodné ponuky zamerané len na túto kategóriu klientov,“ pokračuje Široký. 

Ján Široký mal odmala blízko k číslam, na vysokej škole študuje ekonómiu a pracuje ako programátor. foto: veja
Ján Široký mal odmala blízko k číslam, na vysokej škole študuje ekonómiu a pracuje ako programátor. foto: veja

Pod dohľadom expertov  

Šikovný programátor hovorí, že spočiatku začal aplikáciu vytvárať sám. Dnes to robí v päťčlennom tíme. „Celý vývoj je súčasne pod dohľadom našich bankových expertov, s ktorými sa dá komunikovať online. Do programu vkladáme dokopy 40 rokov ich skúseností vo financiách,“ vysvetľuje.

Dodáva, že  finančná pomôcka je určená pre všetky generácie. Predpokladajú ale, že najviac ju budú využívať mladšie ročníky, ktoré majú k technologickým novinkám najbližšie. Ján hovorí, že aplikáciu si môžu ľudia stiahnuť z internetu bezplatne a už teraz ponúka istý rozhľad v bankovníctve.  

„Aktuálne pripravujeme viac porovnaní pre študentov, na ktorých sa banky až tak nesústredia. V najbližších dňoch spustíme aj slovník finančných pojmov. Pracujeme aj na prepojení priamo s bankami a na vytvorení porovnania poistení, “ dodal Ján.

Čo poskytuje aplikácia Financie.online:

- porovnanie bankových produktov a úverov
- menový prepočet podľa aktuálnych kurzov
- kalkulačku sporenia
- nastavenie finančných cieľov
- poradňu s článkami odborníkov
- profily finančných expertov, s ktorými spolupracujú

 

Anketa - Máte prehľad o ponukách bánk? 

Rasťo  Špakovský študent gymnázia   Nemám úplný prehľad, čo dnes banky ponúkajú študentom. Počul som len to, čo sa rodiča doma rozprávali. Nemám v pláne brať si úver, myslím, že je nevýhodné.

Rasťo  Špakovský - študent gymnázia 
Nemám úplný prehľad, čo dnes banky ponúkajú študentom. Počul som len to, čo sa rodiča doma rozprávali. Nemám v pláne brať si úver, myslím, že je nevýhodné.

Richard Necela študent gymnázia   Nie som o terajších ponukách informovaný. Ak si neskôr vezmem úver, tak na bývanie.

Richard Necela - študent gymnázia 
Nie som o terajších ponukách informovaný. Ak si neskôr vezmem úver, tak na bývanie.

Lucia  Šáriková Škola úžitkového výtvarníctva   Mám prehľad, ale len v rámci mojej banky. Ináč sa o to veľmi nezaujímam. Keďže chcem raz bývať sama, predpokladám, že úver na bývanie pre mňa bude potrebný.
Lucia  Šáriková - Škola úžitkového výtvarníctva
Mám prehľad, ale len v rámci mojej banky. Ináč sa o to veľmi nezaujímam. Keďže chcem raz bývať sama, predpokladám, že úver na bývanie pre mňa bude potrebný.
Pavol  Hanák študent  Univerzity  P. J. Šafárika  Nemám o tom žiadny prehľad. Som zatiaľ študent, teraz ma to nezaujíma. Či si raz vezmem úver, to ešte neviem. Skôr by som sa chcel zamerať na sporenie.
Pavol  Hanák - študent Univerzity  P. J. Šafárika
Nemám o tom žiadny prehľad. Som zatiaľ študent, teraz ma to nezaujíma. Či si raz vezmem úver, to ešte neviem. Skôr by som sa chcel zamerať na sporenie.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím