23.03.20

Taxislužby v Košiciach sú na pokraji krachu

foto: Veronika Janušková

Košické taxislužby trpia. Zákazníci im volajú každý deň, dispečeri len vysvetľujú, že ich nemôžu odviezť.  

Jedno z preventívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu je totiž aj dočasné zrušenie taxislužieb. Zákaz platí už týždeň. 

Končiaci premiér Peter Pellegrini (Smer) pri jeho zavádzaní vyzval majiteľov taxislužieb, aby boli kreatívni a ponúkali namiesto prepravy osôb napríklad rozvoz tovaru, potravinových balíčkov alebo balíkov zo zásielkových miest. 

Podľa konateľov košických taxislužieb sa táto služba medzi zákazníkmi neuchytila. Tvrdia, že ľudia potrebujú odviezť najmä seba a neprevážať sa v preplnených MHD.

Spoločnosť Hello Taxi ponúka zákazníkom odvoz nákupu či balíka, no túto možnosť za štyri dni využili len traja ľudia. Pri telefóne sa každý deň striedajú tri dispečerky. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Vodiči na úrade práce 

„Už 95 percent zamestnancov mám prihlásených na úrade práce, a keď vláda neupraví opatrenia do konca mesiaca, budú sa musieť nahlásiť aj dispečerky,“ opisuje konateľ Hello Taxi Imrich Firko. 

V garáži mu stojí sedem áut. Na úrade práce je už 25 vodičov, niektorí z nich sú živnostníci. Podľa Firka takýto dopyt po alternatívnych službách nepokryje ani náklady na pohonné hmoty. Tvrdí, že ak sa situácia nezmení do konca mesiaca, skončia úplne. 

Spoločnosť Easy Taxi neponúka žiadne alternatívy rozvozu balíkov alebo potravín. Aj podľa konateľa košickej pobočky firmy Karola Surányiho ľudia nechcú odviezť potraviny, ale seba, a nechcú byť v hromadnej doprave.

„Nechápem, ako v MHD môže byť napchatých sto ľudí, kýchať, kašľať a pritom v taxíku môže byť človek vzadu sám pri otvorenom okne. Všimol som si, že niektorí taxikári si spravili opatrenia. Umiestnili plexisklo medzi seba a zákazníka, ktorý sedí v zadnej časti,“ opisuje Surányi. 

Pokračuje, že polovica ich zákazníkov sú staršie ženy, ktoré sa potrebujú dostať do nemocnice alebo domov s taškami z nákupov a boli na to roky zvyknuté. „Autobus im odvezie tašky až pod blok?“ pýta sa.  

Inak zaplnené parkovacie miesta pre taxíky dnes zívajú prázdnotou. Dopyt po ich službách je, ale nemôže byť uspokojený. foto: veja
Inak zaplnené parkovacie miesta pre taxíky dnes zívajú prázdnotou. Dopyt po ich službách je, ale nemôže byť uspokojený. foto: veja

Držia číslo pri živote

Firma Študent Taxi dvíha telefón len kvôli tomu, aby ľuďom vysvetlili, že ich nemôžu odviezť. „V podstate len udržujem číslo pri živote. Ľudia nás prosia o odvoz každý deň, napríklad do nemocnice, ale toto nebudem riskovať. Na našu facebookovú stránku sme dali oznam, že vieme priviezť tovar, ak si ho objedná z e-shopu, alebo balíček potravín pre starších ľudí. Je to však v zárodku,“ vraví manažér firmy. 

Dodáva, že e-shopy či potraviny majú vlastných kuriérov, ktorým potrebujú dať robotu. A jeho firma, ktorá dáva prácu deviatim šoférom, každý deň nabaľuje stratu. 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím