15.05.18

Tri kamarátky pomáhajú mačičkám z ulice

foto: kf

Košické ulice sú domovom množstva zatúlaných mačičiek. Kamarátky Timea Rendeš, Katka Lišivková a Katka Feriančiková sa rozhodli im pomáhať. 

Košičanky sú milovníčky zvierat. Už ako malé dievčatá ich zachraňovali z ulice a ošetrovali.  Práve tieto záchranárske cesty ich spojili a spoločne vytvorili iniciatívu Srdce pre mačky. Podľa Feriančikovej, spoluzakladateľky iniciatívy, sa mačky nachádzajú po celých Košiciach. Hovorí, že niekde sú kolónie, ktoré sa nekontrolovateľne množia, inde tieto zvieratá niekto vyhodí, ako napríklad nechcené dedičstvo po babke. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Choré alebo zranené

„Nachádzame aj stratené micky. Veľakrát nám ľudia donesú drobunké párdňové mačiatko, ktoré sa matke stratilo alebo ju zrazilo auto,“ povedala. Feriančiková pokračuje, že takmer každá nájdená mačička je buď zranená, alebo chorá. Majú vnútorné parazity, ale aj ušný svrab, blchy či kliešte. Sú nachladené, majú tráviace problémy. „Potom sú ale prípady, kedy majú vážnejšie zranenia. Často máme mačky so zlomenými panvami, končatinami a chvostami. Nasledujú ortopedické operácie. Vyskytujú sa aj ochorenia očí, ktoré už, žiaľ, zachrániť nevieme,“ dodáva. 

Katka Feriančiková s kamarátkami zachraňuje z ulíc mačky. Tvrdí, že pomohli už stovkám zvierat. foto na strane: kf
Katka Feriančiková s kamarátkami zachraňuje z ulíc mačky. Tvrdí, že pomohli už stovkám zvierat. foto na strane: kf

Pomáhajú veterinári  

Dievčatá tiež mačky odchytávajú a v spolupráci s veterinárom Jozefom Bereščákom kastrujú, aby sa zabránilo ich nekontrolovateľnému množeniu. „Je to veľmi ochotný človek, pomôže nám v akúkoľvek hodinu a vychádza nám stále v ústrety.“ Do kastračného programu zapájajú aj iné ambulancie. Pri ortopedických operáciách či zlomeninách navštevujú veterinára Mariána Hluchého na chirurgii Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. 

V začiatkoch aktivistky všetky ošetrenia hradili zo svojich zdrojov, dnes sa im už ozývajú aj ľudia, ktorí chcú finančne pomôcť. „Bez ich pomoci by to nešlo. Mnohí nám prispievajú aj materiálne, teda jedlom, pieskom, peleštekami,“ vraví spoluzakladateľka iniciatívy. Zachránené mačky dávajú do dočasnej opatery, kým im nenájdu nových majiteľov. Najčastejšie ju zabezpečujú zahraniční študenti veterinárstva a medicíny. V súčasnosti majú v takejto opatere okolo štyridsať mačiek. 

Niektoré mačičky majú umelé vývody z mechúra a musia nosiť plienky. foto: kf
Niektoré mačičky majú umelé vývody z mechúra a musia nosiť plienky. foto: kf
Najťažšie stavy si necháva
Najväčšími bojovníkmi iniciatívy Srdce pre mačky sú tri mačičky, ktoré utrpeli nenapraviteľné poškodenia nervov, jeden kocúrik aj miechy. „Nevedeli sa samy ani vymočiť. Veterinár im urobil umelé vývody z mechúra a teraz musia nosiť plienky. Tie si tak ľahko domov asi nenájdu a pravdepodobne ostanú u mňa doma,“ povedala K. Feriančiková.   

 

Čítajte viac: zvierata

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím