17.03.20

Univerzitná nemocnica zaviedla nové opatrenia

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Univerzitná nemocnica Lousia Pasteura v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu pre všetky nemocnice zaviedla viacero nových opatrení. Majú zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia Covid-19.  

Zdravotnícky personál reguluje vstup do nemocníc na Tr. SNP aj Rastislavovej ulici. Pacienti sa majú hlásiť na určenom mieste, kde dostanú ďalšie informácie. Na Tr. SNP ide o vstup na urgentný príjem, na Rastislavovej pri vchode do chirurgického monobloku na schodoch. Ľudia majú zároveň do nemocníc prichádzať s ochranou nosa a úst (rúško, šatka, šál...). 

Až do odvolania budú zdravotnícki pracovníci na záchytných miestach kontrolovať každého pacienta. Odmerajú mu telesnú teplota, skontrolujú klinické príznaky a cestovateľskú anamnézu. Po takomto vyšetrení potom odborníci určia ďalší postup. 

reklamná správa

Odbery z auta 

V UNLP dnes spustili novú formu testovania pacientov s podozrením na koronavírus, tzv. drive-in testovanie. 

„Testovaní budú len pacienti, ktorí sa predtým telefonicky nahlásia na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) a epidemiológ ich na toto vyšetrenie odporučí. Týkať sa to bude len pacientov, ktorí sa do nemocnice vedia dopraviť vlastným autom,“ vysvetlila hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

Do projektu sú zapojení aj študenti posledných ročníkov medicíny. Tí telefonicky kontaktujú pacientov nahlásených na RÚVZ, vypíšu s nimi cez telefóne žiadanku na vyšetrenie a informujú ich o ďalšom postupe. Pacient potom príde v určenom čase do areálu nemocnice na vlastnom aute na určené miesto, legitimuje sa a zdravotnícky personál v ochranných oblekoch mu priamo v aute sterom z hrdla či nosa odoberie vzorku, ktorá bude testovaná. 

„Žiadame širokú verejnosť, aby na toto vyšetrenie nechodila na základe vlastného rozhodnutia. Pacientom, ktorí v ten deň nebudú kontaktovaní nemocnicou, nebude vzorka odobraná, pretože nebudú pripravené všetky potrebné podklady,“ spresnila Vaněková.  

Miest je dosť 

Pacienti s ľahkým priebehom ochorenia sa väčšinou liečia v domácej izolácii, ostatní sú hospitalizovaní na infekčných oddeleniach. Ako povedala I. Vaněková, s podozrením na koronavírus na Klinike infektológie a cestovnej medicíny ošetrili doteraz okolo 200 ľudí.

„Zdravotník po vyšetrení a preverení zdravotného stavu a cestovateľskej anamnézy pacienta rozhodne o tom, či ostane u nás hospitalizovaný, alebo bude prepustený do domácej karantény,“ uviedla s tým, že teraz sú u nich hospitalizovaní len traja pacienti. 

Klinika má celkovú kapacitu 50 lôžok. V prípade potreby vedia pripraviť lôžka aj na ďalších klinikách. Podľa hovorkyne pre prípadných pacientov s koronavírusom je teda momentálne dostatok kapacít. „Zatiaľ nebolo potrebné použiť priestory iných oddelení či kliník. UNLP Košice berie celú situáciu veľmi zodpovedne a vážne. V prípade potreby sme pripravení aj na takéto riešenie,“ dodala I. Vaněková.

Testuje sa už aj v Košiciach
Vzorky pacientov s podozrením na koronavírus sa po novom testujú už aj v rámci Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie UNLP. „Laboratórna diagnostika vírusu sa v skúšobnej prevádzke vykonávala od 9. marca. Potrebné bolo najprv zvládnuť metodiku a vyškoliť personál, tím je zložený z pracovníkov teoretickej aj klinickej časti pracoviska,“ uviedla hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková. Vzorky sú spracované do podoby pozitívneho alebo negatívneho výsledku v priebehu troch až štyroch hodín, v závislosti od počtu spracovávaných vzoriek. Pracovisko je podľa hovorkyne pripravené poskytovať výsledky dvakrát denne, v prípade potreby aj počas nočnej prevádzky. „Za predpokladu, že pri dodávke izolačných a diagnostických setov nebudú uprednostňované súkromné laboratória, nemáme problém spracovávať cca 130 vzoriek denne. Od piatka (13.3) do pondelka (16.3.) sme vyšetrili vzorky od 84 pacientov,“ dodala. 

 

Čítajte aj: 


(TASR)
foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím