17.09.19

UPJŠ v Košiciach si pripomína 60. výročie svojho vzniku

ilustračné foto: KD

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach si v tomto roku pripomína 60. výročie svojho vzniku.

Ako informovala jej hovorkyňa Linda Babušík Adamčíková, historické korene UPJŠ siahajú do roku 1657, keď v Košiciach vznikla Universitas Cassoviensis, takzvaná Košická univerzita.

„K založeniu UPJŠ došlo v roku 1959, keď vládnym nariadením č. 58 bola 12. augusta najprv zriadená univerzita a o čosi neskôr, 24. novembra, bola vládnym nariadením č. 69 pomenovaná po Pavlovi Jozefovi Šafárikovi. Košice sa tak opätovne stali sídlom najvyššej vzdelávacej a výskumnej inštitúcie, ktorá sa aj dnes hrdo hlási ku všetkým svojim predchodkyniam, počnúc Košickou univerzitou,“ uviedol prorektor pre vysokoškolské vzdelávanie, akademické tradície a obrady Martin Pekár.

Moderný univerzitný život

Univerzita sa počas šiestich desiatok rokov podľa Babušík Adamčíkovej musela vyrovnávať s množstvom prekážok nielen akademického charakteru.

„V novembri 1989 sa aj vďaka iniciatíve študentov a učiteľov UPJŠ, ktorí sa pripojili k celoštátnemu občianskemu hnutiu za zmenu politického systému v Československu, začali odstraňovať prekážky brániace rozvoju akademických slobôd vrátane slobody vedeckého bádania a všetkého, čo je spojené s moderným univerzitným životom,“ uviedla s tým, že odvtedy začala UPJŠ  písať nový a úspešný akademický príbeh.

Podľa jej slov univerzitu nepoškodili ani udalosti v roku 1997, keď sa od nej odčlenili viaceré fakulty pôsobiace v prešovskom vysokoškolskom prostredí. Tie sa stali základom vzniku Prešovskej univerzity v Prešove.

Slávnostná inaugurácia 

Ako tvrdí rektor univerzity Pavol Sovák, napriek pomerne výraznému poklesu záujmu mladých ľudí v posledných desiatich rokoch o vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku sa tento trend na UPJŠ neprejavil v takej výraznej miere. Predpokladá, že okrem vzdelania a ďalšej ponuky univerzity je to aj príťažlivým prostredím, kultúrnymi ponukami a otvoreným trhom práce mesta Košice.

Súčasťou stredajšieho (18. 9.) slávnostného zhromaždenia akademickej obce UPJŠ v Košiciach pri príležitosti jubilejného otvorenia akademického roka 2019/2020 spojeného s oslavami 60. výročia založenia univerzity bude aj slávnostná inaugurácia. Pavol Sovák nastúpi do svojho druhého funkčného obdobia.

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím