15.11.17

Uplynulo už šesťdesiatpäť rokov

foto: Veronika Janušková

Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), ktorá v minulosti niesla názov Hutnícka fakulta, si pripomína 65 rokov od svojho založenia. 

Pri tejto príležitosti sa vo štvrtok v Univerzitnej knižnici TUKE uskutoční konferencia, na ktorej prisľúbilo účasť takmer 200 pozvaných hostí. Ide o predstaviteľov univerzít z celého Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Srbska a Chorvátska, ako aj partnerov z priemyselnej a štátnej sféry.

Minulosť je darom pre prítomnosť

Konferencia nesie názov “65 rokov od Hutníckej fakulty k Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie“. „Práve pred 65 rokmi vznikla fakulta, ktorá sa hlási k historickému odkazu Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, a teda i k blížiacemu sa 255. výročiu jej založenia rozhodnutím panovníčky Márie Terézie z 13. decembra 1762. A hoci hovoríme o 65 rokoch histórie, tá siaha ešte omnoho ďalej a je pre nás obrovskou poctou, že od 2. novembra 2017 máme z rozhodnutia vedenia mesta Banská Štiavnica možnosť oficiálne používať pomenovanie 'pokračovateľka Baníckej akadémie v Banskej Štiavnici' a rok založenia 1762,“ uviedla dekanka fakulty Iveta Vasková. Dodala, že minulosť je darom pre prítomnosť, ale i záväzkom pre budúcnosť. 

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Uplatnenie doma i v zahraničí 

Ako informoval prodekan fakulty pre vonkajšie vzťahy a marketing Dušan Oráč, bývalá Hutnícka fakulta, dnes už s novým názvom, vychovala počas svojej existencie celkovo 5874 absolventov a približne 560 doktorandov.

Vznik fakulty nadväzoval na industrializáciu Československa a rozvoj hutníckeho priemyslu najmä v Košiciach, kde tento priemysel ešte i dnes poskytuje priamo i nepriamo pracovné príležitosti a živobytie niekoľkým desiatkam tisícov ľudí. Preto sa aj pôvodné zameranie fakulty orientovalo výlučne na hutníctvo. Počas svojej histórie však postupne rozširovala svoje pôsobenie aj do iných oblastí. „V súčasnosti už totiž viac ako 95 percent všetkých absolventov fakulty nachádza uplatnenie nielen v hutníctve, ale aj v odvetví prudko sa rozvíjajúceho automobilového priemyslu, a tiež vo výskume materiálov doma i v zahraničí,“ informoval Oráč. 

(TASR, JH) 
 

Čítajte viac: tuke skolstvo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím