12.06.19

Uspeli s čističom okien

foto: mr
Hunyadiová
Zdieľať:

Žiaci košickej základnej školy uspeli v súťaži mladých inovátorov. Tím zo ZŠ Nám. L. Novomeského si odniesol víťazstvo v celoslovenskom projekte iKid za svoj nápad na automatizovaný prístroj na umývanie okien. 

Vo finále o víťazstvo bojovalo 13 unikátnych prototypov. „Pre školu je veľkým úspechom, že už pri prvom zapojení sa do súťaže takéhoto typu sme dosiahli pozitívny výsledok. Pre deti je to pravdepodobne ich najväčší doterajší úspech, a niektorým víťazstvo stále pripadá iba ako sen,“ povedala učiteľka, ktorá tím žiakov vedie, Miriam Rusnáková. 

Nápad na produkt, ktorý uľahčí umývanie okien, vznikol, keď sa pýtali ľudí v meste, aký nový vynález by privítali. „Práca na projekte trvala od novembra, a stále pokračuje zdokonaľovaním nášho nápadu,“ uviedla učiteľka. Prístroj má podľa malých vynálezcov pomôcť pri umývaní okien nielen v domácnosti, ale aj vo výškových budovách, kde je čistenie veľmi náočné. 

reklamná správa

Chýba vám zub a odvaha sadnúť si do kresla?

Implantáty nahradia chýbajúce zuby na 100%. Kvalitný materiál a precízna práca sú základom úspechu.

Zistite viac

Šetrí peniaze aj životné prostredie  

Ako popísala Rusnáková, Cleandow funguje na mechanicko-elektronickom princípe so zabudovanou nádržkou a pohyblivou kefou. Prístroj sa pohybuje vďaka kolieskam s prísavkami všetkými štyrmi smermi, vrátane prevýšení či nerovností. Naviguje sa pomocou infračervených optických senzorov a vďaka nim si vytvára virtuálnu mapu budovy, podľa ktorej sa orientuje. Čistiaci proces sa spustí, keď sa prístroj zastaví na okne. Spustí naň vodu spolu s čistiacim prostriedkom a roztočí kefu, ktorá prejde celým oknom. Prístroj je vyrobený prevažne z plastu, takže nepriťahuje blesky a vďaka farbe odráža UV žiarenie. 

Projekt myslí aj na environmentálne hľadisko. Pri bežnom spôsobe umývania okien sa podľa žiakov spotrebuje nadbytočné množstvo vody a čistiacich prostriedkov, čo negatívne vplýva na životné prostredie. Ako uvádzajú žiaci pri popise produktu, Cleandow predstavuje úsporu peňazí a zvyšuje šetrnosť človeka k životnému prostrediu, kedže si pri práci vystačí s oveľa menším množstvom vody aj prostriedku na umývanie. 

Prístroj Cleandow by mal uľahčiť najmä umývanie okien vo výškových budovách.foto: iKid
Prístroj Cleandow by mal uľahčiť najmä umývanie okien vo výškových budovách.foto: iKid

Nápad predstavia v Dubline 

Žiaci za svoj nápad vyhrali výlet do Dublinu, ktorého sa zúčastnia v septembri. „Okrem iného navštívime centrálu Googlu a Facebooku s možnosťou prezentovať náš projekt. Teraz musíme preložiť našu prezentáciu do angličtiny a chceli by sme v nej ešte vylepšiť niektoré detaily,“ priblížila ďalšie plány učiteľka. iKid je celoslovenský súťažný projekt, ktorý zážitkovou formou približuje deťom svet inovácií a podnikania, a ponúka možnosť zrealizovať svoj nápad. Cieľom projektu je povzbudiť tvorivosť detí a umožniť im premeniť podnikateľský nápad na funkčný prototyp. Program je určený žiakom základných škôl a 8-ročných gymnázií vo veku od 10 do 15 rokov. 

reklamná správa

Čítajte viac: sutaze

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím