16.09.19

UVLF v Košiciach si pripomína 70. výročie svojho vzniku

foto: Veronika Janušková

Slávnostným zasadnutím akademickej obce si v pondelok pripomenula 70. výročie svojho vzniku Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach. Ako zdôraznila hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková, ide o jedinú vysokú škola na Slovensku, ktorá poskytuje veterinárne vzdelávanie. Za najväčší počin posledných rokov považuje otvorenie Univerzitnej veterinárnej nemocnice.

V košickom Dome umenia sa pri uvedenej príležitosti stretli predstavitelia slovenských i zahraničných univerzít, zástupcovia samosprávy, štátnej správy, kultúrneho, spoločenského a hospodárskeho života.

Rektorka Jana Mojžišová v príhovore pripomenula historické súvislosti, ktoré stáli pri konštituovaní univerzity. „Slovenskí študenti získavali vzdelanie na českých vysokých školách. Keď ich s nástupom fašizmu v novembri 1938 zavreli, nemohli dokončiť štúdium,“ uviedla UVLF s tým, že návrh na vytvorenie slovenskej veterinárskej vysokej školy vtedy zlyhal.

Podmienky pre slovenské poľnohospodárstvo sa podľa nej dôsledkom vojny zhoršili, pričom na túto oblasť boli odkázaní najmä obyvatelia východného Slovenska. Zakladanie jednotných roľníckych družstiev rovnako skomplikovalo vtedajšiu nákazovú situáciu. „Počty veterinárnych lekárov počas vojny stagnovali, ale úlohy pre túto profesiu narastali,“ uviedla Bobriková.

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Jediná svojho druhu na Slovensku

Zápis do prvého ročníka súčasnej UVLF sa konal 3. októbra 1949. UVLF je aktuálne jedinou vysokou školou na Slovensku, ktorá poskytuje veterinárne vzdelávanie a zároveň jednou z dvoch, ktoré poskytujú štúdium farmácie. „Meno univerzity sa dostalo na mapu najlepších veterinárskych škôl v Európe,“ povedala s tým, že univerzitu navštevuje okolo 2000 študentov, z toho je viac ako 300 zahraničných.

Za svoj najvýraznejší počin ostatných rokov UVLF označila otvorenie Univerzitnej veterinárnej nemocnice, ktorá je súčasťou Medicínskeho univerzitného vedeckého parku v Košiciach a zároveň je klinickým i výskumným pracoviskom.

Oslavy 70. výročia univerzity v nasledujúcich dňoch pokračovať aj prednáškami v rámci odbornej konferencie Škola – Veda – Prax.

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím