25.02.20

V Chorvátsku potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom

ilustračné foto: TASR

 AKTUALIZOVANÉ 21.51 hod. 

V Chorvátsku oznámili prvý potvrdený prípad nákazy novým koronavírusom na Balkáne.

Chorvátsky minister zdravotníctva Vili Beroš informoval, že chorvátsky pacient, ktorého pozitívne testovali na koronavírus, preukazuje mierne príznaky choroby. Mladý muž sa zdržiaval od 19. do 21. februára v talianskom Miláne, uviedol minister.

Podľa tlačovej agentúry HINA pacienta hospitalizovali v nemocnici v Záhrebe a izolovali ho.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič konštatoval, že jeho krajina je pripravená prijať akékoľvek opatrenia na zabránenie šírenia tohto koronavírusu a bude koordinovať svoje aktivity s talianskou vládou.

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Koronavírus aj v Rakúsku

Prvé dva prípady nákazy novým typom koronavírusu potvrdili v utorok (25. 2.) aj v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko. Obe osoby, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom SARS-CoV-2, zostanú až do víkendu v karanténe.

Oznámil to na utorňajšej tlačovej konferencii riaditeľ univerzitnej kliniky v Innsbrucku Günter Weiss, píše agentúra APA.

Ide o muža a ženu vo veku 24 rokov, ktorí do Innsbrucku pricestovali osobným autom v piatok z okolia talianskeho mesta Bergamo ležiaceho v najviac postihnutom regióne Lombardsko.

Podľa dostupných informácií mladá žena žije a pracuje v Innsbrucku a jej priateľ ju prišiel navštíviť. Do nemocnice v Innsbrucku prišli v pondelok večer. Ich zdravotný stav je dobrý a od utorka už nemajú ani zvýšenú teplotu, povedal Weiss.

S koľkými ľuďmi prišla dvojica do kontaktu, zatiaľ nie je známe a magistrát mesta Innsbruck sa to snaží zistiť.

Hotel neďaleko centra rakúskeho mesta Innsbruck, v ktorom ako recepčná pracovala Talianka nakazená koronavírusom, v utorok dočasne zatvorili. Toto opatrenie sa týka aj ženinho bydliska v Innsbrucku, informovala agentúra APA.

Dve nové podozrenia na nákazu koronavírusom sa vyskytli v spolkovej krajine Vorarlbersko. Výsledky testov však boli negatívne.

Všetky vzorky testované na koronavírus boli na Slovensku negatívne

Viac k téme

25.02.20
Všetky vzorky testované na koronavírus boli na Slovensku negatívne

Prvý prípad nákazy hlási aj Švajčiarsko

Prvou osobou, u ktorej sa vo Švajčiarsku potvrdil výskyt koronavírusu je 70-ročný muž z kantónu Ticino (Tessin), ktorý nedávno navštívil Taliansko. Informoval o tom na utorňajšej tlačovej konferencii riaditeľ úradu pre zdravotníctvo (BAG) Pascal Strupler.

Muž sa vírusom SARS-CoV-2 podľa šéfa BAG nakazil 15. februára v talianskom meste Miláno, píše portál blick.ch. V pondelok ho testovali na vírus, v utorok boli známe pozitívne výsledky.

Pacienta hospitalizovali v nemocnici v Lugane. V 14-dňovej karanténe sa nachádza aj rodina infikovaného. Strupler však nespresnil, či sú jeho rodinní príslušníci takisto nakazení.

Epidemiologická situácia vo Švajčiarsku je podľa šéfa BAG zatiaľ normálna. Ak sa však objavia ďalší infikovaní a nebude možné zistiť, kde sa tieto osoby nakazili, budú prijaté ďalšie opatrenia.

Keďže sa muž nakazil v Taliansku, Švajčiarsko upovedomí aj tamojšie úrady, dodal. Švajčiarsky minister zdravotníctva Alain Berset sa v utorok zúčastňuje na krízovom stretnutí v Ríme, kde bude spolu s predstaviteľmi Talianska a susedných štátov rokovať o postupe v boji proti koronavírusu.

Daniel Koch z BAG uviedol, že prípady nákazy koronavírusom vo Švajčiarsku sa očakávali a nie sú prekvapením. Referenčné laboratórium v Ženeve momentálne analyzuje 70 vzoriek od ľudí s podozrením na prítomnosť vírusu.

Taliansko hlási jedenásť úmrtí

Počet obetí nákazy spôsobenej novým koronavírusom v Taliansku stúpol v utorok večer na 11, keď infekcii podľahla 76-ročná žena v regióne Benátsko. Počet infikovaných sa zvýšil na 324. Informovala o tom BBC.

Deväť z desiatich úmrtí sa vyskytlo v regióne Lombardsko a dve v Benátsku. Z 322 nakazených je 240 v Lombardsku.

Niektoré z nových prípadov sa objavili aj v častiach Talianska nachádzajúcich sa mimo dvoch najviac postihnutých severných regiónov Lombardsko a Benátsko. Traja infikovaní boli hlásení zo Sicílie, dvaja z Toskánska a jeden z Ligúrie.

Napriek vysokému počtu nakazených sa Taliansko a s ním susediace štáty rozhodli neuzavrieť hranice, napísala agentúra AFP. Ministri zdravotníctva Talianska, Rakúska, Chorvátska, Francúzska, Nemecka, Slovinska a Švajčiarska to odôvodnili tým, že by išlo o neprimerané a neefektívne opatrenie.

Rozhodnutie prijali na krízovom stretnutí v Ríme, kde ministrov privítal šéf talianskeho rezortu zdravotníctva Roberto Speranza.

Ďalší nakazení vo Francúzsku

Vo Francúzsku na koronavírus pozitívne testovali dve ďalšie osoby a počet prípadov nákazy sa tak zvýšil na 14.

Informovala o tom v utorok stanica CNN s odvolaním sa na generálneho riaditeľa rezortu zdravotníctva Jérômea Salomona.

„Máme dva nové prípady. Prípad č. 13 predstavuje mladá Číňanka, ktorá sa vrátila z Číny 7. februára a hospitalizovali ju v Paríži. Prípad č. 14 je Francúz, ktorý sa vrátil z talianskeho regiónu Lombardsko, je hospitalizovaný v regióne Auvergne-Rhône-Alpes,“ povedal Salomon.

Vírus už aj v Alžírsku

Prvý potvrdený prípad nákazy novým druhom koronavírusu ohlásilo v utorok Alžírsko. Informovala o tom alžírska štátna televízia.

Alžírsko je v poradí druhá africká krajina po Egypte, kde sa vírus vyskytol.

Tamojší minister zdravotníctva podľa agentúry Reuters oznámil, že nakazeným je Talian, ktorý do Alžírska pricestoval 17. februára. Infikovaného muža umiestnili do karantény.

Experti sa obávajú, že africké krajiny nie sú pripravené na šírenie nového koronavírusu. V Afrike, kde žije asi milión Číňanov, je kritický nedostatok vybavenia a sú tam aj nedostatočné prostriedky na analýzu.

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím