23.08.19

V Kechneci pri Košiciach vybudujú nový závod

zdroj: TASR

Nový závod spoločnosti Handtmann pre výrobu dielov pre automobilový priemysel s investíciou 90 miliónov eur pribudne v Kechneci pri Košiciach. V tamojšom priemyselnom parku v piatok slávnostne poklepali jeho základný kameň.

Ako uviedol Alexander Iván, konateľ firiem Handtmann Slovakia a Handtmann Kechnec, s. r. o., v závode budú vyrábať skrine spojok a prevodoviek. „Prvé diely by sme mali vyrobiť v decembri 2020 a sériová výroba by sa mala rozbehnúť v roku 2021. Pri najväčšom rozbehu výroby budeme dodávať okolo 800-tisíc kusov za rok, pritom zamestnáme zhruba 160 ľudí,“ vysvetlil s tým, že závod bude dodávať spojkové skrine na ďalšie doplnenie dielmi do susednej firmy Magna.

Handtmann už má výrobný závod v Košiciach s približne 200 pracovníkmi, ide však podľa Ivána o odlišné kategórie strojov aj portfólio výrobkov a nehrozí zatváranie tohto pracoviska.

Predstaviteľ nemeckej spoločnosti Handtmann Hermann Hahn priblížil, že celková investícia 90 miliónov eur do závodu bude rozdelená na budovu a infraštruktúru, zlievareň a obrábacie stroje. Pozemok v priemyselnom parku kúpila spoločnosť už v roku 2006 s plánom na nový veľký závod, vzhľadom na ekonomickú krízu však následne spoločnosť zmenila plány a uprednostnila výrobnú halu v Košiciach. Pozitívne skúsenosti na Slovensku napokon podľa Hahna viedli k realizácii investície aj v Kechneci.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Požiadali aj o vládnu investičnú pomoc

Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši privítal, že firma prišla do okresu Košice-okolie, kde je vyššia miera nezamestnanosti, a v čase, keď všeobecne dochádza k spomaleniu ekonomického rastu. Firma minulý mesiac požiada aj o vládnu investičnú pomoc.

„Dokopy firma žiada o 22,5 milióna eur, požiadala o podporu v troch oblastiach, prvá je dotácia na hmotný a nehmotný majetok, druhá časť sú daňové úľavy a tretia časť na podporu pracovnej sily, takže bude prebiehať vyhodnocovanie tejto žiadosti a pokiaľ splní všetky kritériá, na záver by sa mala dostať na rokovanie vlády,“ povedal Raši.

Keďže v závode pôjde o výrobu odliatkov, nájsť vhodnú prácu v nej by mohla aj časť pracovníkov košických oceliarní U. S. Steel, ktorí opustia železiarne pre už začaté znižovanie stavov zamestnancov.

Závod s rozlohou 100-tisíc m2

Nový závod bude stáť na pozemku s rozlohou 100-tisíc m2. V prvej fáze výstavby vznikne hala s dĺžkou 210 metrov a šírkou 80 metrov. Jej súčasťou budú sekcie so strojmi na tlakové odlievanie a mechanické opracovanie odliatkov a plochy na logistické účely a podporu, plánované sú ďalej kancelárske a ďalšie priestory.

Na slávnostnosti poklepania základného kameňa závodu vystúpili tiež nemecký veľvyslanec v SR Joachim Bleicker, starosta obce Kechnec Jozef Konkoly a zástupca rodiny Handtmann Valentin Ulrich.

V oblasti podnikania odlievania ľahkých kovov patrí rodinný podnik Handtmann k popredným nezávislým zlievarňam v Európe aj celosvetovo. Prevádzkuje viacero závodov v Nemecku, Číne a od roku 2009 aj v Košiciach.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím