06.06.18

V Košiciach odhalili prvú lavičku Václava Havla na Slovensku

Foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

V Košiciach včera odhalili prvú lavičku Václava Havla na Slovensku. Lavičku na Strojárenskej ulici tvoria dve kreslá a okrúhly stolík, uprostred ktorého rastie lipa, český národný strom.  

Lavička symbolizuje otvorenú a slobodnú konverzáciu a demokratické hodnoty, ktoré Václav Havel reprezentoval. Na odhalenie dvadsiatej piatej Havlovej lavičky prišli zo zahraničia bývalý poľský prezident a držiteľ nobelovej ceny za mier Lech Wałęsa a bývalý český kancelár, minister zahraničia a priateľ Václava Havla Karel Schwarzenberg. Nechýbal ani bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster a aktuálny košický viceprimátor Martin Petruško.

reklamná správa

Apel na zamyslenie

„Takto, ako budú sedieť ľudia pri tejto lavičke, sme s Havlom často sedávali a debatovali o boji za slobodu v našich krajinách,“ spomína L. Wałęsa. „S Václavom sme spolu bojovali o to, aby sme boli všetci slobodní, túto slobodu sme vám zanechali a pozrite sa, ako ste s ňou naložili,“ doplnil bývalý prezident apel na zamyslenie sa nad situáciou v Európe a vo svete. 

reklamná správa

Prvá bola vo Washingtone 

„Václav sa do Košíc rád vracal a vždy sme ho vrelo privítali, cítil sa tu ako doma. Preto si myslím, že je iba správne, že prvá lavička je práve tu,“ hovorí R. Schuster. 

Prvá takáto inštalácia verejného umenia v podobe Havlovej lavičky bola osadená v roku 2013 na Georgetownskej univerzite vo Washingtone D.C. S nápadom prišiel český veľvyslanec Peter Gandalovič a jej dizajn je z dielne Bořka Šípka, ktorý tvorí aj ostatné lavičky tohto typu. 

Foto: Veronika Janušková

(TOH)

 

Čítajte viac: zaujimavost lavicka

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím