tip od čitateľa
07.01.20

V košickej lekárni nevydali pacientke antikoncepciu

Ilustračné foto: Veronika Janušková

AKTUALIZOVANÉ 

Adriana z Košíc zažila nepríjemnú skúsenosť v jednej z lekárni na Sídlisku Nad jazerom.

Žena si tu chcela vybrať elektronický recept na antikoncepciu. Lekárnička jej však liek odmietla vydať. „Najprv som nechápala, čo to vraví, veď som ho mala riadne predpísaný od mojej doktorky. Opýtala som sa jej, či ten liek nemajú. Zase však odpovedala, že liek mi nevydá z dôvodu svojho presvedčenia,“ opísala Adriana.

Lekárnička: Škodí vám to

Lekárnička zákazníčke hovorila, že liek škodí jej zdraviu, spôsobuje trombózu a iné závažné ochorenia. Adriana na to reagovala, že antikoncepciu má predpísanú gynekologičkou ako liek a jeho užívanie má zabrániť tomu, aby jej museli vyoperovať ženské orgány. „Ona však dookola opakovala, ako mi to škodí. Pýtala som si k okienku iného pracovníka lekárne, na čo mi povedala, že liek mi nikto nevydá, nik oprávnený tam nie je,“ dodáva žena.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, zemiaky či zdravá farmárska kapusta. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Potom odišla do vedľajšej lekárne, kde jej liek dali. Adriana je z postupu farmaceutky rozhorčená a pýta sa, akým právom jej odmietla vydať liek, na ktorý mala ona nárok.

Podľa zodpovednej farmaceutky lekárne ISIS na Spišskom námestí sa takýto prípad za jej desaťročnú prax stal po prvýkrát. „Mali sme jeden hluchý polhodinový úsek, kedy bola jedna kolegyňa chorá a spomínaná zamestnankyňa bola na zástupe. Inak by zákazníka mohla presunúť ku kolegovi,“ uvádza vedúca farmaceutka lekárne ISIS, podľa ktorej sa na prevádzke nachádzajú vždy dvaja až traja zamestnanci.

„Ide naozaj o výnimočnú situáciu. Náš zamestnávateľ o kolegyni, ktorá si uplatňuje výhradu vo svedomí vie a striedame sa tak, aby pracovníčka mohla presunúť zákazníka ku kolegovi. Musíme si na to dávať do budúcna pozor,“ dodala farmaceutka, podľa ktorej je dotknutá lekárnička šikovná zamestnankyňa, ktorá je nábožensky založená a nikdy s ňou nebol problém.

Výhrada vo svedomí delí ľudí na dva tábory

Viac k téme

10.01.20
Výhrada vo svedomí delí ľudí na dva tábory

Etický kódex a zákon

Otázka súvisí s výhradou vo svedomí. Tento inštitút je upravený v etickom kódexe zdravotníckeho pracovníka, ktorý je prílohou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Podľa neho od zdravotníckeho pracovníka nemožno vyžadovať taký výkon alebo spoluúčasť na ňom, ktorý odporuje jeho svedomiu. Výnimkou sú prípady bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia osôb.

„Lekárnička je podľa tohto zákona zdravotníckou pracovníčkou a mala právo uplatniť výhradu svedomia pri výkone svojho povolania,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Dodáva, že ak zdravotnícky pracovník uplatní právo na výhradu svedomia, je povinný o tejto skutočnosti informovať svojho zamestnávateľa, aj svojich pacientov.

reklamná správa

OBSLÚŽIME VÁS DOMA!

Hygienicky pripravované a zabalené jedlá aj novinky z KOSHI SUSHI Vám donesieme až domov.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím