07.02.20

V košickej nemocnici si vyskúšali postup ošetrenia pacienta s koronavírusom

foto: UNLP

Správny postup pri príchode pacienta s podozrením na koronavírus si počas štvrtka (6. 2.) a piatka vyskúšali zamestnanci urgentných pracovísk košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP).

Cvičenie sa konalo v oboch areáloch nemocnice, dodržiavali sa pritom postupy určené usmernením hlavného hygienika SR.

Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková.

„V tomto období je potrebné prispôsobiť sa konkrétnej prípadnej situácii, preto považujem toto cvičenie za opodstatnené a dôležité. Aj keď koronavírus zatiaľ pre nás nepredstavuje dôvod na paniku, je potrebné sa na prípadných nakazených pacientov náležite pripraviť,“ uviedol primár oddelenia urgentného príjmu UNLP Ľubomír Stripaj.

Akútne respiračné ochorenia hlásené v súvislosti s pobytom v čínskom meste Wu-chan spôsobuje nový koronavírus 2019-nCoV z čeľade Coronaviridae. Ochorenie sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, zápalom pľúc a v prípade komplikácií sa môže skončiť aj úmrtím. Inkubačná doba je 14 dní.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Aký je postup?

Ak na urgentný príjem príde osoba s ťažkosťami podobnými koronavírusu a zodpovedajúcou cestovateľskou anamnézou či po kontakte s osobou, ktorá bola v postihnutej oblasti, personál tejto osobe aj sebe poskytne tvárové rúško a odvedie ju do izolačnej miestnosti.

Zdravotníci UNLP si nasadia ochranné prostriedky a pacientovi urobia základné vyšetrenia. Lekár následne kontaktuje Kliniku infektológie a cestovnej medicíny, hlási pacienta na odbore epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Košice a privolá krajské operačné stredisko, ktoré zabezpečí transport pacienta na príslušné infektologické pracovisko. Po odoslaní pacienta na infekčnú kliniku príjmové pracovisko vykoná potrebnú dezinfekciu.

„Ak sa človek vráti z cesty do postihnutej oblasti a nemá zdravotné ťažkosti, nie je potrebné žiadne preventívne vyšetrenie. Ak však zdravotné ťažkosti má, mal by vyhľadať zdravotnú pomoc,“ informovala o tom hovorkyňa UNLP.

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím