08.01.21

V košickej zoo potvrdili vtáčiu chrípku

ilustračné foto: TASR

 AKTUALIZOVANÉ 

V Zoologickej záhrade Košice potvrdili výskyt vtáčej chrípky. Národné referenčné laboratórium vo Zvolene vo štvrtok (7. 1.) potvrdilo prítomnosť vírusu v dvoch vzorkách kačice pižmovej (Carina moschata).

Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS). Zoo je od piatka pre verejnosť zatvorená. „Pravdepodobný zdroj nákazy je voľne žijúce vtáctvo a kontakt s vtákmi chovanými v zoo,“ uviedla ŠVPS.

reklamná správa

K úhynu dvoch kačíc došlo od 5. januára, ďalšia kačica vykazovala klinické príznaky ochorenia. Ku koncu minulého roka sa v zoo nachádzalo celkovo 109 druhov vtáctva s celkovým počtom 479 kusov.

Opatrenia vydané Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou (RVPS) Košice – mesto s cieľom zabrániť šíreniu nákazy zahŕňajú okrem iného uzatvorenie areálu zoo, okamžité usmrtenie všetkých vtákov s klinickými príznakmi ochorenia či zabezpečenie biologickej bezpečnosti chovov vtákov. Nariadené opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy sa týkajú ochranného pásma minimálne tri kilometre okolo ohniska.

Zoo oznámila, že pre verejnosť ostáva zatvorená až do odvolania.

reklamná správa

(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím