28.03.19

V košickom divadle tiekla krv

foto: Veronika Janušková

V stredu bol Medzinárodný deň divadla. Štátne divadlo (ŠD) Košice už osem rokov oslavuje tento sviatok Divadelnou kvapkou krvi.

Na javisku Malej scény ŠD sa postupne na štyroch transfúznych kreslách striedali herci, hudobníci aj zamestnanci divadla. Nechýbali však ani diváci, ktorí si tiež nechali „pustiť žilou“.

Tradíciu založil a krv prišiel darovať aj František Ténai, bývalý námestník riaditeľa ŠD, súčasný starosta mestskej časti Košice-Sever a riaditeľ občianskeho združenia Košické divadlo.


Foto: Veronika Janušková 

„Krv chodím darovať pravidelne. Dokonca vlastním aj Janského plaketu. Teraz to je asi 15-krát. Mám vzácnu krvnú skupinu, a preto ma volajú aj do nemocnice, keď ju potrebujú k nejakej urgentnej operácii,“ hovorí známa košická herečka Dana Košická, ktorá sa vždy snaží ušetriť nejakú tú „kvapku“ práve na túto pravidelnú divadelnú akciu.

„Krv môžem darovať iba raz za štyri mesiace, preto sa to snažím nejako vyrátať, aby som v tento deň na javisku nechýbala. Toto je dnes moje jediné vystúpenie,“ s úsmevom dodáva herečka. 

Na pódiu sa počas Divadelnej kvapky krvi vystriedalo viac ako 50 darcov. „Je to pomerne slušná účasť, keďže je ešte stále chrípkové obdobie. Veľa ľudí k nám chodí pravidelne, ale máme tiež aj prvodarcov. Pre mnohých je toto divadelné prostredie oveľa prijateľnejšie ako chladné múry nemocnice. Je tu každý rok výborná atmosféra, naši divadelníci sa aj takto stretávajú so svojimi divákmi,“ hovorí Lenka Papugová, vedúca obchodného oddelenia.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím