08.01.21

V období pandémie stúpa počet obetí domáceho násilia

ilustračné foto: pexels.com

Máme za sebou veľmi zvláštny, „kovidový“ rok, aký nikto z nás ešte nezažil. Mnoho ľudí, ak neprišlo o prácu, tak pracuje z domu. Aj deti sa učia z domu, a tak rodiny, ktoré sa predtým ráno rozišli za povinnosťami, teraz musia byť celé dni spolu.

Niektorí sa potešili a užívajú si vzájomnú blízkosť. V iných rodinách sa situácia stáva čoraz viac neznesiteľnou. Domáce násilie sa nevyhnutne zhoršuje, keďže ženy sú počas karantény viac kontrolované svojími partnermi alebo manželmi. Situácia je o to vážnejšia, že aj organizácie, ktoré by im vedeli pomôcť, pracujú v krízovom režime.

František Puškár je košickým koordinátorom Informačnej kancelárie pre obete trestných činov. Foto: jv
František Puškár je košickým koordinátorom Informačnej kancelárie pre obete trestných činov. Foto: JV

Pomôžu všetkým

Najviac ohrozenou skupinou sa stávajú ženy zažívajúce násilie a ich deti. V tomto období sa ocitajú samé zoči-voči násilníkovi. Mnohokrát bez možnosti odísť či vyhľadať nejakú pomoc. Ďalšou ohrozenou skupinou sú hlavne samostatne žijúci dôchodcovia. Všetkým však môžu pomôcť rôzne občianske združenia, ale taktiež aj Informačná kancelária pre obete trestných činov v Košiciach.

„Naša kancelária fungujúca v Košickom kraji bude mať 28. januára 2021 už dva roky. Zameriavame sa na päť cieľových skupín – obete z radov seniorov, obete násilných trestných činov, obete nenávistných trestných činov a extrémizmu, obete obchodovania s ľuďmi a obete z radov mládeže. Našou hlavnou úlohou je poskytnutie základných informácií obetiam trestných činov, prípadne ich blízkym, a sprostredkovanie služieb v týchto oblastiach: sociálnom a psychologickom poradenstve a právnom usmernení a podpore,“ hovorí František Puškár, ktorý je košickým koordinátorom na regionálnej úrovni.

Spolu s dvomi asistentkami koordinátora poskytujú pomoc a informácie bezplatne a diskrétne. „Našich klientov usmerníme, ako majú postupovať pri ochrane svojich práv.“

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Týraná Eva

F. Puškár hovorí, že ich ľudia kontaktujú okrem osobnej návštevy aj telefonicky alebo e-mailom. Takto sa na nich obrátila aj dlhodobo týraná Eva. „Pri osobnom stretnutí v prítomnosti odborníkov na právne usmernenie a podporu, psychológiu a sociálnu oblasť nám do detailov opísala svoj 25-ročný príbeh života s tyranom.“

Posledné roky manžel terorizoval nielen Evu, ale aj ich deti. Nútil ich, aby mu chodili pravidelne kupovať pivo a cigarety. Keď tak neurobili, začal ničiť majetok v byte a vyhrážal sa im zabitím. Viackrát ich fyzicky napadol. Posledné útoky si vyžiadali aj lekárske ošetrenie. Ešte horšie bolo, že Eva nemala s deťmi kam ísť. Toho si bol násilník vedomý. Dokonca bývali v rodičovskom dome manžela, ktorý ani nebol majetkovo vysporiadaný. Eva s pomoci kancelárie najprv podala trestné oznámenie a návrh na vydanie neodkladného opatrenia vo forme zákazu priblíženia sa k obeti. Kancelária následne kontaktovala organizácie, ktoré dlhodobo pomáhajú týraným ženám, hlavne pokiaľ ide o možnosť zabezpečenia krízového bývania a urýchleného odchodu z domácnosti. Celkovú podporu a nádej jej dodávalo poradenstvo psychológa.

Som obeť?

„Na informačnú kanceláriu sa obracajú ľudia, ktorí sa nachádzajú  vo vážnej situácii a sami si ani neuvedomujú, že môžu byť obeťou domáceho násilia či iného trestného činu. Keď nám vyrozprávajú svoj príbeh, my už vieme vyhodnotiť, či skutočnosti, ktoré nám opísali, nasvedčujú, že sa mohli stať obeťou trestného činu,“ hovorí F. Puškár. Pracovníci klienta zároveň  informujú, ako by sa mohla situácia vyvinúť v prípade, keby nevykonal potrebné kroky. Odborníci mu tiež vysvetlia, že páchateľ svoj postoj a správanie zväčša po jednom rozhovore nezmení, pretože on ich môže vnímať ako morálne a správne.

Podľa košického koordinátora najviac dominujú obete trestného činu nebezpečného vyhrážania, a to nielen medzi partnermi. „V poslednom čase však ruka v ruke so stúpajúcou agresivitou ľudí, zrejme aj v súvislosti s aktuálnou pandémiou, pribúdajú obete nebezpečného vyhrážania sa aj vo vzťahu k širšiemu okoliu, napr. medzi susedmi navzájom. Na druhom mieste evidujeme obete podvodov a na treťom mieste sú to obete domáceho násilia, kde však nespadajú len ženy ako obete partnerského násilia, ale často sú obeťami domáceho násilia aj samotní rodičia zo strany ich vlastných detí, dokonca aj starí rodičia zo strany vnukov,“ konštatuje.

Trestný zákon však nepozná trestný čin domáce násilie, tento pojem sa chápe v širšom zmysle slova, avšak najčastejšie sem patria obete týrania blízkej a zverenej osoby

„Takže vidíme, že jednoznačne prevláda násilná trestná činnosť.“

reklamná správa

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím