15.09.20

V pilotnom ročníku participatívneho rozpočtu na KVP evidujú 40 návrhov

V rámci pilotného ročníka participatívneho rozpočtu košickej mestskej časti (MČ) Sídlisko KVP zaevidovali 40 projektov od obyvateľov. Ako za MČ informovala Ivana Padová, dominujú tie s environmentálnou tematikou. Uskutočniteľnosť nápadov v najbližších dňoch posúdi hodnotiaca komisia.

Počtom prihlásených projektov podľa nej prekonali takmer všetky okresné mestá Trnavského kraja vrátane samotného mesta Hlohovec. Podľa starostu sídliska Ladislava Lörinca prejavený záujem svedčí o tom, že miestnej komunite záleží na tom, v akom prostredí žije, a zároveň si uvedomuje potrebu starostlivosti o životné prostredie.

„Obyvatelia by na KVP chceli napríklad dažďové záhrady, včelie úle či sídliskový sad. Tieto, ale aj ďalšie podnety sme postrehli i pri osobných stretnutiach s ľuďmi v rámci našej kampane o participatívnom rozpočte. Dostali sme tak aj inšpiráciu, ako môže MČ zlepšiť život na sídlisku,“ povedal.

reklamná správa

V Košiciach teraz s bonusom až do 27%!

Pozrite si špeciálnu ponuku skladových vozidiel Audi v Moris Slovakia.

Zistite viac
 

Koronakríza dala stopku rozpočtom 

Medzi zadaniami pre MČ sú napríklad aj projekty ako vybudovanie SkateParku, výstavba amfiteátra, inštalácia lokálnej meteostanice, osadenie automatických externých defibrilátorov, prírodný labyrint vo vnútrobloku, kočíkový okruh či odpočinkové hniezdo. Občianske projekty zahŕňajú napríklad výmennú burzu SWAP na tému deti a bábätká, stojan na rýchlu opravu bicyklov, realizáciu kids skills trail alebo skrášlenie budov grafiti maľbami.

Participatívny rozpočet spustila samospráva v spolupráci s občianskym združením (OZ) WellGiving. „Koronakríza stopla participatívny rozpočet vo viacerých samosprávach na Slovensku. Spustili ho len štyri, a to Trnavský samosprávny kraj, Hlohovec, mestská časť Košice Západ a Mestská časť Sídlisko KVP,“ povedala riaditeľka OZ Martina Tvrdoňová s tým, že vysoký počet podaných projektov je výsledkom dlhodobej práce s obyvateľmi sídliska.

Projektové zadania, ktoré splnia kritériá, počas septembra a októbra predstavia verejnosti. Následne o tom, ktoré nápady občanov dostanú podporu, rozhodne verejnosť hlasovaním. Peniaze sa budú rozdeľovať medzi päť občianskych projektov, pričom každý bude dotovaný sumou do 2 000 eur. Tieto projekty zrealizujú samotní obyvatelia.

Druhou kategóriou sú zadania, ktoré samospráva zrealizuje na základe podnetov od občanov, a to s nákladmi do 5 000 eur. Všetky víťazné projekty majú byť zrealizované v roku 2021.

(TASR)

reklamná správa

Absolventi v praxi

Prví úspešní absolventi odboru technik vodár vodohospodár doplnili rady vodárov.

Zistite viac
 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím