10.04.19

Včely budú "bývať" za kinom Úsmev

foto: Veronika Janušková

Už Albert Einstein v roku 1921 povedal, že ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života. Zabrániť tomu chce aj Monika Suchánská a združenie Keď môžem, pomôžem.

Chcú dostať včely bližšie k ľuďom, ukázať im ich život a zároveň tak spropagovať včelárstvo. Za kinom Úsmev, kde združenie sídli, už onedlho nainštalujú dva úle.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Rodinná tradícia

O včelárčení sa viac dozvedela iba pred rokom, kedy absolvovala včelársky kurz. "Máme v rodine tradíciu, ktorá sa prerušila po dedovej smrti. Tak sme sa aj s otcom rozhodli v nej pokračovať. Po ňom som sa začala zaujímať o to, ako by som mohla včelárčiť, keď nie som na vidieku ale v meste. Dozvedela som sa, že už desiatky rokov ľudia v zahraničí chovajú včielky v mestách,“ hovorí o svojej záľube Monika. 

Povedala si, že by to mohla skúsiť aj v Košiciach. „Pre mňa je kino Úsmev pre takéto veci ako stvorené a našla som tu aj pochopenie. Spojili sme sa aj s ďalšími košickými včelármi, vzájomne si odovzdávame skúsenosti a veríme, že sa nám tento projekt podarí.“ 

Dva úle by chceli mladí včelári umiestniť za kinom Úsmev niekedy v máji. Jeden úľ bude mať sklenenú stenu, cez ktorú sa dá do vnútra nakuknúť. Hoci to vyznieva trochu paradoxne, včely lepšie znášajú mestský smog ako rôzne umelé hnojivá, ktoré sa využívajú na vidieku. V mestách sú vyššie teploty a veľa kvetov, čo tento blanokrídly hmyz obľubuje.

Aj vo Zvolene chovajú včely na strechu Národného lesníckeho centra. foto: tasr
Aj vo Zvolene chovajú včely na strechu Národného lesníckeho centra. foto: tasr
Monika Suchánská sa nechala inšpirovať aj Bratislavou, kde včely chovajú priamo v centre - v Starej tržnici. foto: veja
Monika Suchánská sa nechala inšpirovať aj Bratislavou, kde včely chovajú priamo v centre - v Starej tržnici. foto: veja

Obavy návštevníkov

Do kina Úsmev však nechodia ľudia iba kvôli filmu ale aj kvôli príjemnému posedeniu pod stromami. Viacerí sa obávajú, či ich včely nebudú napádať. „Dvorček s úľmi bude za kinom a tie budú orientované smerom od kina. Oni si sem pravdepodobne ani nezaletia, lebo nemajú prečo. Budú mať iné zdroje peľu a nektáru. Kto si neprečíta o tom, že sú včely v ich blízkosti, ani to nezistí a nebude to žiadny problém. Veľa ľudí napríklad nevie, že aj v Bratislave na Starej tržnici sa intenzívne včelárči,“ upokojuje včelárka.

Samozrejme, že mladí včelári majú plány aj do budúcnosti. „Uvidíme, ako nám to pôjde. Tým, že sme všetko mladí včelári, ktorí už nejakú skúsenosti majú, budeme ich ešte viac získavať hlavne cez tento projekt a možno nájdeme aj ďalšie vhodné miesto na umiestnenie úľov. Nebránime sa včeláreniu aj na viacerých miestach v meste.“

Pri Kine Úsmev sa bude včelariť

Viac k téme

03.04.19
Pri Kine Úsmev sa bude včelariť

reklamná správa

Čítajte viac: kino usmev

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím