01.05.20

Veľká predpoveď počasia. Budeme mať na Slovensku stredomorskú klímu?

ilustračné foto: Veronika Janušková

Aj keď v závere apríla na viacerých miestach Slovenska pršalo a podľa predpovede možno prehánky čakať i počas prvých májových dní, výrazný deficit vlahy bude pretrvávať aj naďalej.

„Takmer každoročne sa v teplom polroku od apríla do septembra vyskytujú viac či menej dlhé periódy sucha. Pritom často nastupujú už v prvej polovici jari, kedy sú zrážky dôležité v čase začiatku vegetačného obdobia a tiež výrazne ovplyvňujú rast poľnohospodárskych plodín,“ povedal klimatológ Pavel Matejovič.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Pršalo symbolicky

Na mnohých miestach pršalo doslova symbolicky, alebo aj vôbec – najmä na juhu a západe krajiny. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa deficit vlahy dá pozorovať takmer na celom území Slovenska (99 percent), na väčšine pretrváva výrazné až extrémne sucho (84 percent) a na štvrtine územia je to až sucho extrémne. Prečo takáto situácia v posledných rokoch nastáva a pravidelne sa opakuje?

„Vplýva na to viacero faktorov. Prvým faktorom sú mierne zimy, kedy chýba snehová pokrývka nielen v nižších polohách, ale málo snehu býva aj na horách, pričom vplyvom teplého počasia sa sneh začne topiť už skoro na jar,“ uviedol Pavel Matejovič.

„V minulosti totiž boli v stredných a vyšších horských polohách maximálne výšky snehovej pokrývky pozorované v prvej polovici jari a sneh sa tu udržal až do apríla či mája.“

Popri chýbajúcej vlahe z roztopeného snehu je druhým faktorom podľa klimatológa absencia zrážok, alebo len relatívne malé zrážkové úhrny, ktoré bývajú navyše priestorovo nerovnomerne rozložené.

Tretím faktorom je nadnormálne teplé počasie, ktoré zvyšuje výpar. V teplom polroku by pri zvýšení teploty o 1 °C malo spadnúť o 100 mm zrážok viac, no úhrny zrážok bývajú často ešte nižšie, ako je dlhodobý priemer.

„Sucho spôsobuje hlavne prevládajúce anticyklonálne počasie. Čoraz dominantnejšie sa totiž v priestore strednej Európy presadzuje v teplom polroku azorská anticyklóna, ktorej výbežok sa vysúva hlbšie smerom do európskeho kontinentu,“ vysvetlil Matejovič.

„V jej hrebeni potom vznikajú samostatné jadrá vysokého tlaku vzduchu, ktoré blokujú postup frontálnych systémov z Atlantického oceánu a vlhký vzduch k nám preto nepreniká. Klíma tak čoraz viac nadobúda charakter, ktorý je typický pre oblasť Stredomoria. Práve pre stredomorskú oblasť je typické, že tu v lete padá málo zrážok a viac ich býva v prechodných ročných obdobiach, alebo v zime. Môžeme to pozorovať aj v zmenenom režime priemerných mesačných úhrnov zrážok u nás. Kým v minulosti boli najvyššie úhrny zrážok pozorované v lete, v súčasnosti to býva v septembri.“

Podľa predpovede počasia sa na Slovensku dajú počas víkendu očakávať ďalšie zrážky, avšak opäť s veľmi premenlivou výdatnosťou. Pokiaľ ide o dlhodobú prognózu, je ešte znepokojivejšia.

„Takýto nepriaznivý vývoj sa očakáva aj v budúcnosti a krajina sa bude vysušovať. Rovnako sa budú znižovať aj zásoby podzemných vôd. Tento vývoj je dôsledkom klimatickej zmeny,“ doplnil klimatológ.

NEDEĽA: 3. 5. 2020
Premenlivá oblačnosť, na mnohých miestach prehánky
Minimálna teplota: 8/3 °C
Maximálna teplota: 13/18 °C
Vietor: SZ, 15-30 km/h

PONDELOK: 4. 5. 2020
Slnečno
Minimálna teplota: 6/1 °C
Maximálna teplota: 16/21 °C
Vietor: S, 15-25 km/h

UTOROK: 5. 5. 2020
Oblačno, na väčšine územia prehánky
Minimálna teplota: 8/3 °C
Maximálna teplota: 14/19 °C
Vietor: S, 10-20 km/h

STREDA: 6. 5. 2020
Slnečno
Minimálna teplota: 6/1 °C
Maximálna teplota: 16/21 °C
Vietor: S, 10-20 km/h

ŠTVRTOK: 7. 5. 2020
Slnečno
Minimálna teplota: 8/3 °C
Maximálna teplota: 18/23 °C
Vietor: J, 10-20 km/h

PIATOK: 8. 5. 2020
Oblačno, Občasný dážď
Minimálna teplota: 8/6 °C
Maximálna teplota: 18/22 °C
Vietor: SZ, 15-20 km/h

Podrobnejšiu predpoveď počasia v jednotlivých regiónoch Slovenska v priebehu najbližších siedmich dní nájdete TU


(TASR)

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Čítajte viac: pocasie slovensko

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím