PR 02.10.17

Veľtrh Profesia days mal v Košiciach svoju premiéru

Najnavštevovanejší veľtrh práce na Slovensku Profesia days zavítal po ôsmich úspešných ročníkoch v Bratislave i na východ republiky, kde je nezamestnanosť oveľa vyššia. Stretnutie zamestnávateľov a uchádzačov o prácu naživo má preto v tomto regióne veľký význam.

Dátum 28. september 2017 sa môže stať pre život mnohých nezamestnaných výnimočný. V Spoločenskom pavilóne v Košiciach si v tento deň prišlo vybrať prácu snov okolo 5 000 návštevníkov. A bolo si z čoho vyberať. Na veľtrhu sa prezentovalo 70 zamestnávateľov...

Pre východniarov zadarmo

Vystavovatelia ponúkali stovky voľných pracovných miest a stáží. Spíkri na hlavnom pódiu dodávali odvahu kandidátom, ktorí to najviac potrebovali. Záujemcovia si mali možnosť otestovať, ako sú na tom so svojimi znalosťami anglického jazyka či nemčiny. Vďaka spoločnosti Empire mohli po vyplnení testu počas celého dňa získať certifikát o dosiahnutej jazykovej úrovni podľa SERR (Spoločenského európskeho referenčného rámca pre jazyky).

Na veľtrhu prezentoval pracovné príležitosti aj IT sektor. Záujemcovia sa mohli zúčastniť na workshopoch základov programovania pre Android či iOS, zdokonaliť sa v Exceli, prehĺbiť svoje znalosti z Powerpointu alebo vytvoriť a zdokonaliť webovú stránku. Vstup k tomuto všetkému mali uchádzači o prácu zdarma.

Zjednodušiť administratívu pri vybavovaní zamestnania pomohol návštevníkom aj organizátor. Záujemcovia si mohli vytlačiť svoj životopis priamo na mieste, navyše im zadarmo urobili i profesionálnu fotografiu. S takýmto životopisom mohli ísť priamo za zamestnávateľmi, ktorí ich svojou ponukou zaujali.

Do spoločenského pavilónu zavítali aj žiaci základných škôl. Občianske združenie EDUPLEX vytvorilo pre školákov posledných ročníkov inovatívny vzdelávací program s názvom Čím chceš byť. Jeho cieľom bolo deťom poskytnúť prehľad o svete profesií, firiem a stredných odborných škôl. 

Na košickom veľtrhu pracovných príležitostí si hľadali prácu snov tisícky východniarov. foto: Veronika Janušková
Na košickom veľtrhu pracovných príležitostí si hľadali prácu snov tisícky východniarov. foto: Veronika Janušková

Energetici majú z čoho vyberať

Východoslovenská energetika Holding, a. s., zaujala svojím stánkom pripomínajúcim obývačku, technologickými novinkami či rozhovormi o start-upoch. „V našom stánku sme mali hŕbu práce. Zozbierali sme množstvo životopisov, ktoré budeme vyhodnocovať v priebehu týždňa. Veľmi ma teší, že prišlo veľa kvalitných kandidátov. Určite bude z čoho vyberať a pozývať na pohovor a snáď aj prijať do nášho kolektívu. Mnohí sa pýtali na pozície z oblasti administratívy. Záujem bol aj o pozície nákupcov. Čo ma teší, objavili sa tu aj IT-čkári, ktorým vieme taktiež ponúknuť zamestnanie,“ prezradila Monika Tajblik Löfflerová, vedúca odboru Personálny rozvoj v spoločnosti VSE Holding.

Veľký hráč

VSE Holding sa prezentoval aj robotom Sheldonom, ktorý si prepožičiava tvár toho, kto ho riadi. „Je to v podstate komunikačný nástroj budúcnosti, forma, ako ľudí zaujať, ktorou chceme upozorniť na to, že už nie sme to ,staré’ VSE, ktoré si možno mnohí pamätajú,“ hovorí Löfflerová.

„Záleží nám na tom, aby tento región rástol. Sme veľmi radi, že sa Profesia, ako jeden z najnavštevovanejších portálov na hľadanie práce, rozhodla prísť k nám, na východ. Taktiež sme vďační za to, že sme sa mohli stať generálnym partnerom tohto významného veľtrhu. Teší nás, že sme dostali od kandidátov aj ocenenie – 3. najlepší vystavovateľ spomedzi 70-tich. Verím, že tento ročník Profesia days bol u nás len štartovací a že bude pokračovať svojím druhým ročníkom, na ktorom budeme opäť dôležitým a veľkým hráčom,“ dodáva Löfflerová. 

Rozhovor s Monikou Tajblik Löfflerovou v „obývačke“ stánku VSE Holding (foto: Andrej Ridilla)
Rozhovor s Monikou Tajblik Löfflerovou v „obývačke“ stánku VSE Holding. foto: Andrej Ridilla

Naplnené očakávania organizátorov

Košice organizátorov veľmi príjemne prekvapili. „Čakali sme, že na prvý ročník, ktorý sme na východnom Slovensku odštartovali, príde menej ľudí ako v skutočnosti prišlo. Veľmi nás potešila veková rôznorodosť. Prácu si hľadali aj staršie ročníky. Vysoko hodnotíme ich ochotu pracovať. Deklarujú to i zamestnávatelia, ktorým sa podarilo nájsť niekoľko dobrých uchádzačov. Vystavovatelia, ktorí na veľtrh prišli, avizovali, že zozbierali veľké množstvo kvalitných životopisov od kandidátov, ktorých v budúcnosti pozvú na pohovor,“ hodnotí podujatie Martin Menšík, marketingový manažér spoločnosti Profesia.

„Prekvapil ma robot Sheldon, ktorého priniesla spoločnosť VSE Holding. Zaskočilo ma jedno malé dieťa, ktoré na veľtrh prišlo s rodičmi a vôbec z neho nemalo strach. Rozprávalo sa s ním ako so živým človekom. Nastupujúca generácia bude pravdepodobne výrazne pripravenejšia na život s robotmi. Samozrejme, virtuálna realita dokáže vždy zaujať. Je to fenomén súčasnosti. Prvýkrát v živote som ja osobne, i keď virtuálne, zváral,“ približuje atmosféru podujatia Menšík.

Robot Sheldon, s ktorým sa dá porozprávať a ktorý si požičiava tvár toho, kto ho riadi. foto: Andrej Ridilla
Robot Sheldon, s ktorým sa dá porozprávať a ktorý si požičiava tvár toho, kto ho riadi. foto: Andrej Ridilla
Naj... vystavovateľ veľtrhu

Ako je dobrým zvykom na veľtrhu v Bratislave, aj v Košiciach organizátor medzi zamestnávateľov vyslal troch anonymných uchádzačov, ktorých úlohou bolo obísť všetky vystavovateľské stánky a podľa zvolených kritérií vybrať najlepšieho vystavovateľa veľtrhu. Saška, Zuzka a Martin zisťovali nielen to, ktorá spoločnosť mala najkrajší stánok, ale najmä to, akým spôsobom komunikovala s uchádzačmi, či dokázala odhaliť talent, či vedela dostatočne poradiť a ponúknuť všetky informácie, ktoré kandidáti potrebujú, keď sa chcú vo firme zamestnať. Podľa ich hodnotenia boli vyhlásené tri najlepšie spoločnosti:

1. miesto – Accenture
2. miesto – Kaufland Slovenská republika
3. miesto – Východoslovenská energetika Holding

 

Profesia days Košice v číslach
Účasť podľa veku:
17-24 rokov: 34%
25-34 rokov: 36%
35-44 rokov: 18%
45-54 rokov: 8%
55+ rokov: 4%

Účasť podľa zamestnanosti:
absolventi: 3%
nezamestnaní: 31%
študenti: 30%
zamestnaní: 31%
živnostníci: 5%

 

ANKETA: Našli ste na veľtrhu to, čo ste hľadali? 

Ladislav Junga študent Som z Rožňavy a študujem na Technickej univerzite v Košiciach. Mám rád podujatia, na ktorých sa niečo naučím, vďaka ktorým zlepším svoje vedomosti a schopnosti. Bavila by ma práca, kde môžem komunikovať s ľuďmi. V budúcnosti by som chcel mať nejaký vlastný podnik, trebárs reštauráciu.

Ladislav Junga - študent

Som z Rožňavy a študujem na Technickej univerzite v Košiciach. Mám rád podujatia, na ktorých sa niečo naučím, vďaka ktorým zlepším svoje vedomosti a schopnosti. Bavila by ma práca, kde môžem komunikovať s ľuďmi. V budúcnosti by som chcel mať nejaký vlastný podnik, trebárs reštauráciu.
 

Dušan Kerpčár študent Koncept Profesia days sa mi páči. Je tu množstvo pracovných ponúk pre mladých, ktorí hľadajú príležitosti na internete, no neúspešne. Tu to majú ako na tanieri. Študujem na Fakulte športu Prešovskej univerzity. Po škole by som sa rád zamestnal v školstve. Škoda len, že práca učiteľa je dosť slabo ohodnotená.

Dušan Kerpčár - študent

Koncept Profesia days sa mi páči. Je tu množstvo pracovných ponúk pre mladých, ktorí hľadajú príležitosti na internete, no neúspešne. Tu to majú ako na tanieri. Študujem na Fakulte športu Prešovskej univerzity. Po škole by som sa rád zamestnal v školstve. Škoda len, že práca učiteľa je dosť slabo ohodnotená. 

Lucia Bullová manažérka Som zamestnaná. Na veľtrh som prišla s kamarátkou, ktorá si hľadá prácu. Keďže mám rada nemecký jazyk, zaujal ma tu stánok jednej nemeckej pracovnej agentúry, ktorá ponúka prácu v Nemecku.  

Lucia Bullová - manažérka

Som zamestnaná. Na veľtrh som prišla s kamarátkou, ktorá si hľadá prácu. Keďže mám rada nemecký jazyk, zaujal ma tu stánok jednej nemeckej pracovnej agentúry, ktorá ponúka prácu v Nemecku.  

Marcela Hermanová nezamestnaná Je skvelé, že na jednom mieste tu môžem nájsť viacerých zamestnávateľov. Pracovala som v cestovnej kancelárii, no keďže chcem zmenu, hľadám si prácu v administratíve. Svoj životopis som odovzdala v jednom stánku personálnej agentúry, tak verím, že ma pozvú na pohovor.

Marcela Hermanová - nezamestnaná

Je skvelé, že na jednom mieste tu môžem nájsť viacerých zamestnávateľov. Pracovala som v cestovnej kancelárii, no keďže chcem zmenu, hľadám si prácu v administratíve. Svoj životopis som odovzdala v jednom stánku personálnej agentúry, tak verím, že ma pozvú na pohovor.

(TŠ)
foto anketa: Tatiana Šujetová

Čítajte viac: zamestnanie veltrh

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím