07.02.20

Vietnam odsúdil vyhostenie svojho diplomata zo Slovenska pre kauzu únosu

ilustračná foto: TASR/AP

Vietnam odsúdil vyhostenie jedného zo svojich diplomatov zo Slovenska v súvislosti s kauzou únosu vietnamského podnikateľa.

V piatok o tom informovala tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie vietnamského ministerstva zahraničných vecí.

Zvažujú opatrenia 

„Budeme zvažovať opatrenia primerané našim dvojstranným vzťahom, v súlade s medzinárodným právom a praxou,“ píše sa vo vyhlásení. Slovensko v stredu 5. februára vyhostilo jedného z diplomatov vietnamského veľvyslanectva v Bratislave v súvislosti s kauzou únosu. Diplomata označilo za personu non grata.

„SR k tomuto vážnemu kroku pristúpila v súvislosti s právoplatným rozhodnutím nemeckého odvolacieho súdu vo veci únosu vietnamského občana, pričom rezort diplomacie v zmienenom prípade avizoval razantné diplomatické konzekvencie vo chvíli, keď sa oficiálne potvrdia veľmi vážne podozrenia zo zneužitia pohostinnosti slovenskej strany,“ uviedli z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Robert Kaliňák: Kauza únosu Vietnamca bola vymyslená, vyzývam na ospravedlnenie

Viac k téme

06.12.18
Robert Kaliňák: Kauza únosu Vietnamca bola vymyslená, vyzývam na ospravedlnenie

Prípad zhoršil vzťahy

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi.

Prípad zhoršil vzťahy medzi Nemeckom a Vietnamom, pričom Nemecko obvinilo Vietnam z porušenia medzinárodného práva. Zaoberalo sa aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Čítajte aj: 

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím