18.03.18

V Košiciach sa cez víkend rozpútalo peklo, hasiči sa nezastavili

Foto: Iveta Vaculová

Spadnuté stromy aj múr, odfúknuté bilbordy, meškajúca mestská hromadná doprava. Hasiči počas víkendu nemali čas si vydýchnuť, nepríjemný silný vietor sa im postaral o robotu.  

Výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu sa splnila do bodky. Počas víkendu upozorňovali na výskyt silného vetra s rýchlosťou 60 km/h, miestami v nárazoch 65 až 85 km/h. K tomu sa ešte pridalo sneženie, a tak časť mesta bola včera dopoludnia paralyzovaná.

Strom na Thurzovej ulici našťastie spadol v čase, keď práve nešlo okolo žiadne auto alebo autobus.Foto: Iveta Vaculová
Strom na Thurzovej ulici našťastie spadol v čase, keď práve nešlo okolo žiadne auto alebo autobus.Foto: Iveta Vaculová

Stromy padali ako zápalky

Hasiči mali plné ruky práce s popadanými stromami. Na Thurzovej ulici pri stanici sa vyvrátil priamo na cestu, kadiaľ jazdia autá aj autobusy, a zničil aj plot Mestského parku. V tom istom čase zasahovali pri spadnutom strome na Zimnej ulici. 

Na aute skončil strom aj pri Ťahanovciach a na Ondavskej ulici na Terase. Ďalšie zásahy v súvislosti s padnutými stromami mali v Poľove, Lorinčíku, Šaci, na Národnej triede, Gemerskej ulici či na Južnej triede, kde sa síce strom nevyvrátil, no visel nad cestou.

Premočený múr na Kuzmányho ulici spadol na električkovú trať, odstrániť ho prišiel bager.Foto:Štefan Ševec
Premočený múr na Kuzmányho ulici spadol na električkovú trať, odstrániť ho prišiel bager.Foto:Štefan Ševec

Múr na električkovej trati

Na električkovú trať spadol v sobotu večer múr Malinovského kasární neďaleko Starej radnice v Starom Meste. Električka, našťastie, v tom čase nešla okolo, nikto nebol zranený. Hasiči čakali na statika, ako aj na správcu objektu. Na miesto prišiel aj hasičský bager, ktorý začal starý a rozmočený múr postupne búrať.

„Električková doprava bola okamžite nahradená autobusmi,“ informovala Michaela Karaffová, hovorkyňa Dopravného podniku. Električky opäť po tejto trati začali jazdiť po asi dvoch hodinách.

Plechovú strechu strhol vietor z budovy materskej školy na Watsonovej ulici
Plechovú strechu strhol vietor z budovy materskej školy na Watsonovej ulici. Foto: Iveta Vaculová

Strhlo strechu, tehly na aute

O strechu prišla budova materskej školy na Watsonovej ulici. Hasiči zasahovali aj na Vodárenskej ulici, kde zase nad autom visel satelit.
Pohľad na auto nepotešil majiteľa, ktorý si ho zaparkoval na Dunajskej ulici pri rozostavanej budove. Silný vietor strhol zo stavby časť obvodového múra, tehly dopadli na strechu automobilu.

Hasičov privolali aj k odtrhnutému bilbordu na Dopravnej ulici, plechy zo strechy robili problémy aj na ulici Slovenskej jednoty či na Obrancov mieru.

Kalamitná situácia v uliciach Košíc, spôsobená silným vetrom a snežením 18. marca 2018. Foto:TASR
Dopravné značenie vodičom veľmi nepomohlo, skončilo spadnuté na ceste. Foto:TASR

Vietor sťažoval aj čistenie ciest v meste, od rána bolo v teréne 14 mechanizmov.
„Prioritou sú hlavné dopravné ťahy a cesty, kde jazdí mestská hromadná doprava. Postupne oslovujeme aj externých dodávateľov. Problémy robí silný vietor, ktorý vytvára na viacerých miestach záveje,“ uviedla Silvia Karolyiová, projektová manažérka spoločnosti KOSIT.

Doprava meškala aj polhodinu

Sneženie spojené s vetrom spôsobilo komplikácie aj v mestskej hromadnej doprave. Na ulici B. Němcovej včera dopoludnia nejazdili električky.

reklamná správa

Úspešný projekt Panoráma pokračuje!

Využite šancu vybrať si byt medzi prvými.

Zistite viac

„Meškanie ráno predstavovalo 20 až 25 minút. Skrížené autobusy sme zaznamenali na uliciach Exnárová či Sofijská. Okolo obeda už bola situácia stabilizovaná,“ informovala M. Karaffová z DPMK. 

Fotogaléria:TASR

 

Čítajte viac: kalamita

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím