Viniansky hrad láka novými prvkami aj projektom Lesný kúpeľ
Výsledok rekonštrukcie Vinianskeho hradu a projekt ekoturizmu vyzdvihujúci silu prírody v lesoch Vinianskeho jazera s názvom Lesný kúpeľ v sobotu predstavila turistom krajská organizácia Košice región turizmus (KRT). Projekty boli podporené Košickým samosprávnym krajom (KSK) prostredníctvom programu Terra Incognita.
O záchranu Vinianskeho hradu sa deväť rokov stará občianske združenie (OZ) Zemplínsko–užská hradná cesta. V roku 2018 zhotovili za finančnej podpory KSK funkčnú repliku stredovekého dreveného šliapacieho žeriavu a hudobný prenosný organ. O rok neskôr sa im podarilo vo výzve uspieť s projektom, ktorý predstavili v sobotu.
„V rámci projektu boli osadené nové informatívne dopravné značky, obnovené a rozšírené bolo turistické značenie, opravená bola príjazdová cesta a zakúpený bol sčítač pohybu návštevníkov. Teší nás, že práce na obnove hradu generujú aj nové pracovné miesta, dávajú tak nezamestnaným ľuďom príležitosť uchytiť sa,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.
V rámci finančnej podpory vo výške 13-tisíc eur bol tiež otvorený informačný bod v dvoch miestnostiach na prízemí zrúcaniny.
„Všetky rekonštrukčné práce na hrade sú realizované bez elektriny s maximálnou snahou priblížiť stredoveký stavebný postup a život na hrade, s cieľom vytvoriť nevšednú atmosféru a zážitok pre návštevníkov hradu,“ zhodnotil predseda OZ Zemplínsko–užská hradná cesta a tiež kastelán zrúcaniny hradu Jaroslav Gorás.
[ad][/ad]Lesný kúpeľ
Pri Vinnom jazere sa tiež konalo otvorenie projektu Lesný kúpeľ, ktorý realizuje občianske združenie (OZ) Lesná pedagogika.
„Je to niečo výnimočné na Slovensku. Projekt vznikol v rámci ekoturizmu, ktorého cieľom je ochrana životného prostredia, ale aj heslo – zažívaj a ochraňuj hodnoty. V rámci lesného kúpeľa je to o tom, že je to terapia v lese. Ľudia si majú užiť voľno, relax a oddych, načerpať z prírody pozitívnu energiu,“ doplnila výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.
OZ Lesná pedagogika sa takmer desať rokov venuje environmentálnej výchove a zážitkovému vzdelávaniu o lese a prírode. Na projekt získala viac ako 12-tisíc eur.
„Lesný kúpeľ je lesná terapia, ktorá vznikla už takmer pred 30 rokmi v Japonsku. Po dlhých rokoch vedeckých štúdií sa rozšírila nielen v Ázii, ale aj v Európe a Amerike. V našom priestore je pomerne neznáma,“ povedala predsedníčka OZ Lesná pedagogika Berta Stašková.
“Shinrin yoku”, japonský výraz pre kúpeľ v lesnej atmosfére, má podľa nej aj mimoriadny význam pre ľudské zdravie.
Foto: TASR
(TASR)
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje verejnosť na falošnú facebookovú stránku s názvom Verejná doprava v Košiciach, ktorá podľa podniku šíri zavádzajúce informácie o bezplatnej doprave a fiktívnej karte “Mestská karta Košice”.

Mesto Košice vybudovalo v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK) zberné parkovisko. Dočasne sa ňom „uskladnia“ autovraky a odtiahnuté autá, ktoré tvoria prekážku na ceste alebo porušili zákon o cestnej premávke pri nesprávnom parkovaní na košických uliciach.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od policajnej akcie FUNERAL po zavedenie revolučnej liečby na UNLP Košice. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.