01.08.18

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb má nové CT pracovisko

Foto: Iveta Vaculová
Šimková
Cecília Šimková
vedúca vydania televízie KOŠICE:DNES
Zdieľať:

 AKTUALIZOVANÉ 

Východoslovenský ústav srdcových chorôb (VÚSCH) dnes otvoril nové CT pracovisko. Najmodernejší CT prístroj prinesie výhody nielen lekárom, ale najmä pacientom.

Výhodou nového CT pre lekárov je lepšia diagnostika orgánov vďaka vysokému rozlíšeniu. V súčasnosti čaká na CT vyšetrenie 240 pacientov a každý deň ich niekoľko pribudne. Pracovisko funguje od pondelka a už vyšetrilo 17 pacientov. Podľa riaditeľa VÚSCH Františka Sabola ich môže byť viac, chce aj 24-hodinovú prevádzku: „Všetko to závisí od poisťovní. Máme na budúci týždeň rokovanie v Bratislave, bude to zazmluvnené. My sme ochotní robiť, koľko sa bude dať.“

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Pomohli rokovania v zahraničí

Okrem Košíc majú tento prístroj už len na jednom pracovisku v Čechách. Nové CT stálo takmer 1,4 milióna eur. Podľa riaditeľa ústavu Františka Sabola nakupujú v západnej Európe nemocnice rovnaké prístroje za oveľa viac peňazí. „Cena bola riadne vysúťažená, ale tomu, že je takáto nízka, pomohli aj moje rokovania v zahraničí. My sme radi, že sme z našich peňazí nemuseli zaplatiť viac.“ 

Výhody pre pacientov

Najmodernejšia technológia znamená výhody aj pre pacientov. Vďaka vysokému rozlíšeniu im lekári pred vyšetrením nemusia pichnúť také množstvo kontrastnej látky ako pri vyšetrení starším prístrojom. Výhodou je aj rýchlosť vyšetrenia, ktoré trvá len niekoľko minút. Nižšia je aj radiačná dávka, ktorá pacienta pri vyšetrení zasiahne. Prístrojom navyše môžu vyšetrovať aj deti. To sa v súčasnosti nerobí nikde inde na východnom Slovensku. Prístroj, ktorý sa používal predtým v UNLP, je totiž pokazený. Malí pacienti tak museli čakať, alebo cestovať na vyšetrenie do Bratislavy. 

reklamná správa

Do konca roka celá budova

Ambíciou riaditeľa je do konca roka 2018 sprístupniť celú druhú budovu VÚSCH, v ktorej sa nachádza aj CT pracovisko. Aktuálne prebiehajú súťaže na vybavenie interiéru, nábytku a ďalšieho príslušenstva. Otvorením novej budovy sa zvýši počet ambulancií o 6, pribudne 24 lôžok na štandardnom oddelení a 13 monitorovaných lôžok. Unikátna bude aj najväčšia  hybridná sála na Slovensku. Prijímať by mali aj ďalší personál. „Desať ľudí pracuje na CT pracovisku, prijať by sme mali ďalších 160 zamestnancov, ale to až vtedy, keď bude otvorená kompletne celá budova,“ hovorí Sabol. 

Budovu financovali väčšinou z vlastných zdrojov. „Pri verejnom obstarávaní pri elektronickej aukcii sme ušetrili 1,8 milióna eur,“ tvrdí riaditeľ ústavu. 


Foto: Iveta Vaculová 

Čítajte viac: unlp zdravie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím