30.06.20

Výrub stromov vo väznici v Šaci preveruje inšpekcia

foto: Veronika Janušková

V areáli väznice v Košiciach – Šaci v priebehu mája rúbali stromy. Či bolo všetko v súlade so zákonom na ochranu prírody, zisťuje inšpekcia životného prostredia.

O podozrivom výrube stromov v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Šaci denník KOŠICE:DNES písal pred dvoma týždňami. Upozornil nás na to čitateľ. Rovnaký podnet zaslal aj úradom, ktoré majú dohliadať na dodržiavanie zákona o ochrane prírody. Na okresnom úrade ani na magistráte súhlas na výrub spomínaných stromov nevydali.

Podľa anonyma v base nelegálne padlo viac stromov, ako priznávajú, na fotografii ich označil. Foto: mh
Podľa anonyma v base nelegálne padlo viac stromov, ako priznávajú, na fotografii ich označil. Foto: mh

Koľko ich zrezali?

Podľa informácií od hovorkyne Zboru justičnej a väzenskej stráže Moniky Kacvinskej, v Šaci odstránili sedem stromčekov, ktoré zavadzali pri rekonštrukčných prácach na administratívnej budove a ich koreňový systém zasahoval do základov budovy a elektrického rozvodného systému. 

Podľa nášho zdroja však bolo v priebehu mája zrezaných 24 stromov, veľkých aj menších. Označil ich na fotografii, ktorú nám zaslal. Ako nás informoval, deň pred ohlásenou kontrolou, teda 16. júna tohto roku, ich z areálu odvážalo nákladné auto. 

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Chcú fotodokumentáciu

Kontrola z Inšpektorátu životného prostredia Košice v areáli väznice v Šaci naozaj prebehla ešte 17. júna.

„Štátny dozor bol zameraný na dodržiavanie príslušných ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny. Košický inšpektorát vykonal kontrolu na základe anonymného podnetu doručeného na začiatku júna,“ informoval nás Michal Kortiš zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia. 

Podľa jeho slov košickí inšpektori zistili, že v tesnej blízkosti administratívnej budovy bolo vyrúbaných najmenej šesť stromov, na ktoré sa podľa zákona o ochrane prírody vyžaduje súhlas štátnych orgánov. Či ich v skutočnosti bolo viac, ako tvrdí anonymný zdroj, to inšpektori ešte skúmajú. O ďalšiu súčinnosť požiadali mailom aj človeka, ktorý sťažnosť poslal. Ide im najmä o to, aby poskytol fotodokumentáciu zrezaných stromov.

„K výsledku kontroly sa zatiaľ nie je možné vyjadriť, pretože štátny dozor k dnešnému dňu nie je ukončený,“ dodal M. Kortiš.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím