15.11.17

Vzbura na Sídlisku KVP

foto: Veronika Janušková

Petíciu proti investičnému zámeru výstavby v blízkosti Klimkovičovej ulice na Sídlisku KVP včera na magistráte odovzdali členovia petičného výboru. Developer ju akceptuje, no mrzí ho, že nebolo možné viesť konštruktívnu debatu.

Členovia priniesli do podateľne 66 petičných hárkov s 1 306 podpismi obyvateľov Klimkovičovej a okolitých ulíc. Veria, že radnica a mestskí poslanci sa podnetom budú zaoberať na najbližšom decembrovom zastupiteľstve.

Nespokojní obyvatelia

Zástupca petičiarov Miloš Ihnát tvrdí, že ľudia sa vzbúrili proti výstavbe 350 bytov, ktoré majú vyrásť pod ich oknami. 

„Nemajú žiadne záruky, ako to bude s parkovaním. Developer ich uisťoval, že to nebude problém, no po dostavbe to nikto nezaručí. Vyriešená nie je občianska vybavenosť, dotkne sa to dopravy na sídlisku,“ tvrdí Ihnát. Na otázku, či by bolo možné dohodnúť sa na kompromise, reagoval: „Nesúhlasíme s tým. Budeme bojovať aj proti inému developerovi. Zorganizujeme prípadne aj petíciu za zriadenie parku.“ 

reklamná sprava

TOYOTA RAV4 TO PRAVÉ SUV PODĽA NOVÝCH KRITÉRIÍ

Zľava až 2000€, navigácia zadarmo, 2.99% úrok - navyše tri splátky zadarmo

Zistite viac

V územnom pláne v danej lokalite sa ráta s občianskou vybavenosťou. „Vedeli by sme si tam predstaviť napríklad poštu, ale nie 350 bytov,“ uviedol Ihnát.

Developer plánuje výstavbu na nevyužívanej ploche medzi Klimkovičovou ulicou a Moskovskou triedou. foto na strane: Veronika Janušková
Developer plánuje výstavbu na nevyužívanej ploche medzi Klimkovičovou ulicou a Moskovskou triedou. foto: Veronika Janušková

Akceptujú právo občanov

Petíciu vníma spoločnosť Paseo Development ako právo občanov demokratického štátu. 

„Bohužiaľ, v tomto prípade sa obyvatelia stali obeťou manipulácie. Na zhromaždeniach dostávali klamlivé, nepresné a zavádzajúce informácie,“ reagovali Tomáš Domik, výkonný riaditeľ, a František Siska, technický riaditeľ. 

Zdôraznili, že sa snažili vyhovieť všetkým odborným požiadavkám a návrhom. „Členovia petičného výboru konštruktívnu debatu nechcú alebo nie sú schopní ju viesť,“ konštatovali. 

V podateľni magistrátu včera prijali petíciu s 1 306 podpismi proti výstavbe pri Moskovskej triede.
V podateľni magistrátu včera prijali petíciu s 1 306 podpismi proti výstavbe pri Moskovskej triede. foto: Veronika Janušková

Koniec diskusiám

Zástupcovia spoločnosti už ďalšie stretnutia s predstaviteľmi petičného výboru neplánujú. 

„Jedným z dôvodov je, že základná otázka petície  - ste/nie ste za akúkoľvek výstavbu - nedáva priestor na ďalšiu debatu. Pritom v predmetnej zóne je platný územný plán, ktorý umožňuje majiteľovi pozemku výstavbu. Dostali sme aj viacero informácií od ľudí, že podpisy na petíciu zbierali násilnou a zastrašujúcou formou, preto ju podpísali. V skutočnosti sa im však náš projekt páči,“ doplnili predstavitelia spoločnosti. 

Ďalším dôvodom definitívneho odmietnutia diskusie je zistenie, že hlavný člen a organizátor petičného výboru bol obvinený vo viacerých závažných trestných činoch a jeho aktivity boli podporované súčasným starostom miestnej časti.

Projekt Paseo park

Obytný komplex ráta s priestormi pre množstvo športov, bazénom, obchodným centrom, promenádami, zeleňou či parkovaním. Vzniknúť má na Moskovskej triede. Postavený má byť v najvyššej energetickej triede a má využívať obnoviteľné zdroje energie a najmodernejšie technológie. 


foto: Veronika Janušková

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím