21.12.20

WHO radí posilniť opatrenia proti šíreniu nového kmeňa koronavírusu

ilustračné foto: tasr

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala v nedeľu svojich európskych členov na posilnenie opatrení v súvislosti s novým, nákazlivejším kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve. Informovala o tom agentúra AFP.

Mimo Británie bolo podľa WHO hlásených deväť prípadov nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2 v Dánsku, jeden prípad v Holandsku a ďalší v Austrálii. „V Európe, kde je prenos nákazy intenzívny a rozšírený, musia krajiny znásobiť svoje prístupy v oblasti monitorovania a prevencie,“ uviedla hovorkyňa európskej sekcie WHO.

Niektoré európske krajiny vrátane Holandska, Belgicka, Talianska a Rakúska v nedeľu oznámili, že pozastavujú letecké či vlakové spojenia s Britániou. Rovnaké opatrenia zvažujú zaviesť Nemecko a Francúzsko.

Rakúsko vyhlásilo, že pozastaví lety z Veľkej Británie, ďalšie podrobnosti však neboli bezprostredne známe, uviedla rakúska tlačová agentúra APA. Česká republika v súvislosti so šírením nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2 od nedele zaviedla povinnú desaťdňovú domácu karanténu pre ľudí, ktorý počas posledných 14 dní strávili v Spojenom kráľovstve aspoň 24 hodín, píše spravodajský portál iDNES.cz.

reklamná správa
 

Nový kmeň je prenosnejší 

Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Nariadil preto od nedele nové obmedzenia pre Londýn a juhovýchodnú časť Anglicka s tým, že „obyvatelia týchto oblastí musia zostať doma“ minimálne do 30. decembra.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu vyhlásil, že prísny lockdown v Londýne a juhovýchodnej časti Anglicka zaviedla vláda počas Vianoc preto, lebo nový kmeň koronavírusu, ktorý sa tam šíri, sa vymkol spod kontroly.

Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

(TASR)

reklamná správa
 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím